,

Profesjonalne Czyszczenie Obić Tapicerskich – sprawdzony pomysł na mały biznes

Profesjonalne Czyszczenie Obić Tapicerskich – sprawdzony pomysł na mały biznes

4834 zł. Dokładnie tyle potrzeba, aby ruszyć z biznesem polegającym na profesjonalnym czyszczeniu obić tapicerskich. W porównaniu z innymi biznesami jest, to kwota śmiesznie mała. Dla przykładu, aby wystartować z zwykłym warzywniakiem trzeba na dzień dobry zainwestować ok. 40 tys. zł. i czekać na zwrot z inwestycji rok czasu. Zyski jakie generuje zwykły, mały warzywniak, to od 2 do 4 tys. zł. miesięcznie, a więc żadna rewelacja.

Dla porównania wkład w biznes związany z czyszczeniem obić tapicerskich w sezonie potrafi się zwrócić w ciągu tygodnia, a zyski na jakie można liczyć sięgają kilkunastu tysięcy złotych.

Czyszczenie obić tapicerskich, to pomysł na biznes, który jest wciąż niedoceniany przez rynek usługodawców.
Wiele osób żyje w przekonaniu, że tego rodzaju biznes, to biznes sezonowy, z którego ciężko się utrzymać.

Nie brakuje też osób, które uważają, że jest duża konkurencja i ciężko się przebić z tego rodzaju usługami, dlatego większość osób, które się tym zajmują traktują ten biznes jako uzupełnienie innych usług lub zajęcie dodatkowe.

Tym czasem czyszczenie tapicerki, to pomysł na biznes, który ma olbrzymi potencjał rozwojowy i zarobkowy. Rynek potencjalnych klientów jest naprawdę bardzo duży i szczerze mówiąc mało który biznes usługowy ma tak dużą ilość potencjalnych klientów jak ten.

Wystarczy się trochę zastanowić. Gdzie znajdują się obicia tapicerskie? Wszędzie tam gdzie znajdują się ludzie czyli w:
– domach prywatnych,
– ośrodkach kulturowych,
– ośrodkach wypoczynkowych,
– ośrodkach medycznych,
– hotelach i pensjonatach,
– pubach i restauracjach,
– placówkach edukacyjnych,
– instytucjach,
– salach konferencyjnych,
– domach spokojnej starości,
– kancelariach,
– firmach,
– biurach,
– środkach komunikacji miejskiej,
– samochodach ( osobowe, dostawcze, busy, autokary, tiry ),
– pociągach,
– samolotach,
– jachtach, itd.

Lista potencjalnych klientów może być naprawdę długa, a rynek jest tak duży, że można się wyspecjalizować i świadczyć usługi konkretnej grupie klientów np. autokomisy, firmy transportowe, klienci prywatni, tapicerka skórzana, itp.
Można zająć się tylko tapicerką meblową lub tylko samochodową, albo czyścić i jedno i drugie.
Można obsługiwać firmy lub klientów prywatnych, albo działać na całym rynku i czyścić tapicerkę wszędzie tam gdzie są klienci.

Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych klientów, konkurencja jest wciąż nie duża zwłaszcza jeśli porównamy ten biznes z innymi usługami np. budowlanką.
Zastanów się jak dużo znasz osób osobiście, które czyszczą tapicerkę? A jak dużo znasz osób, które pracują w budowlance? Założę się, że znasz przynajmniej kilka osób, które w jakiś sposób są związane z branżą budowlaną. Niemal każdy zna kogoś kto zajmuje się malowaniem, układaniem płytek lub ogólnie remontami. Budowlanką zajmuje się masa osób i firm, a mimo wszystko każdy ma pełne ręce roboty i wciąż pomimo tak dużej konkurencji znajdzie się miejsce dla kolejnej, rzetelnej firmy, która zajmuje się remontami.

Usługi związane z czyszczeniem obić tapicerskich są o wiele mniej popularne, a rynek potencjalnych klientów znacznie większy, a więc trudno tu mówić o dużej konkurencji.

Z moich doświadczeń wynika również, że nie jest, to biznes sezonowy. Pracę mam przez cały rok, nawet w takich miesiącach jak styczeń i luty mam co robić. Kwestia odpowiedniej reklamy i marketingu.

Ile można zarobić na czyszczeniu tapicerki?

Zapewne zastanawiasz się jak bardzo opłacalny jest, to biznes. Jak pisałem powyżej biznes ten ma bardzo duży potencjał zarobkowy, a wysokość dochodów będzie zależeć od kilku czynników takich jak np:

jak wielu jesteś w stanie pozyskać klientów w określonym czasie?
ile wiesz na temat reklamy i marketingu?
jak bardzo przykładasz się do swojej pracy?
czy chcesz działać w pojedynkę czy zatrudniać ludzi?
czy będziesz obsługiwał firmy czy klientów prywatnych?

Dla zobrazowania tego ile można zarabiać podam swój cennik na, niektóre z usług.

Czyszczenie tapicerki samochodowej
– samochody osobowe 270 zł. komplet siedzeń i 450 zł. cała tapicerka w aucie
– samochody ciężarowe ( tiry ) 600 zł. cała kabina
– autokary 25 zł. za każdy fotel
– busy 450 do 600 zł. za auto
– tapicerka skórzana ( samochody osobowe ) 450 zł.

Czyszczenie tapicerki meblowej
– wersalka 180 do 200 zł.
– sofa 2os. 160 zł.
– sofa 3 os. 180 do 200 zł.
– kanapa rogowa 180 do 400 zł.
– kanapa w kształcie litery U 350 do 450 zł.
– komplet 3+2+1 460 zł.
– fotel 50 do 90 zł.
– krzesło 25 do 40 zł.
– pufa 25 do 50 zł.
– tapicerka skórzana od 90 zł. za każde miejsce siedzące

Ja osobiście najwięcej czyszczę mebli tapicerowanych. Najczęściej trafiają się komplety wersalka + 2 fotele, średniej wielkości rogówki i komplety 3+2+1.

Średni czas wykonania usługi ok. 1 godziny jeśli chodzi o kanapy rogowe i komplety wersalka+ 2 fotele, oraz do 2 godzin za komplet 3+2+1.

W ciągu jednego dnia z jedną osobą do pomocy można spokojnie wykonać 4-5 usług ( czas pracy 8 godzin ), a więc łatwo można policzyć ile mniej więcej można zarobić na tego rodzaju usługach.

Na koniec podaję 10 powodów, dla których warto zająć się tym biznesem.

Nie duża inwestycja.
Aby zacząć działać w tej branży nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych ( w porównaniu z innymi biznesami ). Mając 4200 zł. możesz wystartować z własną firmą, a jeśli zdecydujesz się na zakup używanego sprzętu, to zmieścisz się w połowie tej kwoty. Zakładam oczywiście, że masz samochód, którym możesz przewozić sprzęt. Wystarczy coś małego i taniego.

Szybki zwrot z inwestycji.
Niektóre firmy po roku czy dwóch latach działalności wychodzą na prostą. Działając w tej branży możesz już po miesiącu działalności być na plusie i generować zyski.

Godziwe zarobki.
Zajmując się czyszczeniem tapicerki możesz liczyć na zarobki rzędu 100 zł. Za godzinę pracy, a to ile godzin w miesiącu przepracujesz czyszcząc tapicerkę w dużej mierze będzie zależało od ciebie.

Każdego roku godziwa podwyżka.
Załóżmy, że jesteś w stanie pozyskać każdego miesiąca 30 klientów i połowa z nich zdecyduje na stałe korzystanie z twoich usług. Pracując przez 10 miesięcy pozyskasz 150 stałych klientów. Jeśli będziesz systematycznie pracować przez następne 10 miesięcy, to pozyskasz kolejnych 150 stałych klientów, a to oznacza wzrost zarobków o 100 % tylko z tytułu stałych zleceń w skali zaledwie jednego roku.
Jeśli pracujesz na etacie, to pozwól, że cię zapytam ile razy dostałeś podwyżkę w ciągu ostatnich 5 lat i na jakim poziomie ?
Pracując w tej branży przez 5 lat każdego roku przybywa stałej klienteli, a to dla ciebie każdego roku solidna podwyżka. Po kilku latach systematycznej pracy możesz stworzyć pokaźną bazę klientów i stabilnie działający biznes.

Dwa razy do roku pokaźne premie.
Chociaż przy odpowiedniej reklamie i marketingu zlecenia są cały rok, to w okresach przed świątecznych następuje znaczny wzrost sprzedaży usług, a co za tym idzie dodatkowe pieniądze.

Dwa miesiące urlopu.
Jeśli chodzi o czyszczenie tapicerki, to miesiące styczeń i luty są najczęściej miesiącami przestoju, chociaż jak już wspomniałem przy odpowiedniej reklamie praca jest cały rok. Oznacza, to dla ciebie dwa miesiące urlopu podczas, którego możesz zregenerować siły, wyjechać na długie wczasy lub przemyśleć dalszą strategię rozwoju firmy.
W każdym razie te dwa miesiące przestoju nie odbiją się na twoich zarobkach, ponieważ od marca do grudnia jest dość zleceń, aby zapewnić sobie utrzymanie w okresach przestoju.

Nienormowany czas pracy.
Możesz tak ustawić zlecenia, abyś miał czas na załatwienie ważnych spraw, czas dla rodziny lub kilkudniowy wypad np. w góry aby odpocząć.
Chcesz się porządnie wyspać? Żaden problem. Umów się z klientem na 10.00 lub. 12.00

Możliwość rozwoju biznesu o nowe usługi.
Jeśli zbudujesz bazę stałych klientów, którzy są zadowoleni z twoich usług, zawsze możesz wprowadzić nowe usługi takie jak np. czyszczenie dywanów lub mycie okien i w jednej chwili znacząco zwiększyć obroty i zyski firmy. Muszą być oczywiście spełnione pewne warunki związane z odpowiednią obsługą klienta.

Brak ryzyka utraty pracy.
Mając kilkuset stałych klientów nie grozi ci bezrobocie. Nawet jeśli kilkanaście osób w roku zrezygnuje z twoich usług, to i tak tego nawet nie odczujesz. Abyś został bez pracy wszyscy twoi klienci w tym samym czasie musieliby zrezygnować z twoich usług, a przy takiej ilości klientów, to po prostu nie możliwe. Na ten stan rzeczy trzeba sobie oczywiście zapracować, ale po kilku latach systematycznej pracy bezrobocie ci nie będzie groziło, ponieważ stała klientela będzie zapewniać ci stały dochód.

Dodatkowe źródło dochodów.
Jeśli masz pracę, z której jesteś zadowolony lub z jakichś innych powodów nie chcesz z niej rezygnować, a chciałbyś dorobić do pensji, to czyszczenie tapicerki jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ wykonanie zlecenia nie wymaga dużej ilości czasu. Pracując zaledwie 10 godzin w miesiącu zarobisz między 750, a 1000 zł.

Tak więc jak widzisz czyszczenie tapicerki może być bardzo ciekawym pomysłem na fajny biznes.

10 Responses
 1. Witam Panie Eryku proszę o kontakt 😉 bardzo zainteresował mnie Pana blog !!i chciałabym uzyskać fachowej porady na ten temat poniewaz planuje byc moze rozkręcenie takowej firmy na co uwazac w co warto zainwestowac jaki sprzet jakie srodki chemiczne itp. nie mogę podjąć stałej pracy poniewaz mam małe dzieci ;( wiec pomyslałąm własnie o tym ;)pisałam do Pana równiez na FC Pozdrawiam

  1. Tak otrzymałem wiadomość na FB. Odpowiem na pytania w formie artykułu, to i inni na tym skorzystają 🙂

 2. Szczerze trochę artykuł przekoloryzowany. 4200 kupisz zwykły odkurzacz piorący który może posłużyć do zwykłych zadań. I nie do końca się to sprawdza. Skąd wiem posiadam taką firmę i doskonale wiem iż prawdziwa realizacja usług zaczyna się posiadając na prawdę solidny sprzet i dobra wiedzę na temat usuwania trudnych plam które nie puszcza zwykła chemia stosowana do sprzętu jaki używasz . Nie krytykuje ale myślę że trochę wprowadzasz ludzi w błąd później takich januszy biznesu jest od groma którzy myślą że pióra i psują Ci rynek. Bo raz zniechęcony klient nie sięgnie już po usługi innej.

 3. Maćku artykuł nie jest przekoloryzowany. piszę w nim swoje własne doświadczenia a działam na rynku od ponad 10 lat. Przez lata pracowałem na sprzęcie firmy Karcher, a dokładnie na modelu Puzzi100 i choć nie jest to idealny sprzęt, to wykonywałem nim kawał dobrej roboty. Kwestia chęci i przyłożenia się do pracy. Obecnie pracuję na sprzęcie włoskiej firmy Santoemma j przyznam, że to tak jak przesiadłbym się z malucha do mercedesa. Sprzęt sprawdza się rewelacyjnie i w zupełności wystarczy do czyszczenia obić tapicerskich. Parametry jakie posiada ten model zapewniają komfort pracy i super efekty, a cena tego modelu to 3200 zł.
  Efekty mojej pracy można zobaczyć na FB, YT, lub instagramie. Wysoką jakośc moich usług potwierdza rzesza zadowolonych klientów.
  Co do wiedzy, to można ją zdobyć a środki kupić w sieci.

  Jakim sprzętem ty czyścisz tapicerkę skoro uważasz że w cenie 4000 zł. nie da się kupić dobrego sprzętu do prania tapicerki?

 4. Czy można skontaktować się do Pana telefonicznie dopytać o szczegóły?
  Pozdrawiam

 5. Witam;

  Proszę o jakieś dane kontaktowe. Chciałbym spróbować sił w podobnym biznesie. Z tego powodu potrzebuję kilku rad, wskazówek odnośnie samej pracy ale także i pomocy w doborze sprzętu.

  Pozdrawiam

 6. Arku jeśli masz jakieś pytania, to pisz w formularzu kontaktowym. Odpowiem w wolnej chwili. Pod telefonem ciężko mnie złapać.

 7. Obecnie znajduję się w takim momencie życia, że chciałbym zadbać o przyszłość swojej rodziny. Mimo pracy na etacie obecna sytuacja (przede wszystkim kredyty) zmusza mnie do dorabiania po godzinach. Szukam pomysłu jak usystematyzować sobie każdy dzień tygodnia i dostosować sobie każdy dzień do siebie, a nie siebie do każdego dnia i innych. Niestety ciężko jest to osiągnąć w momencie, kiedy chciałbym pracować dodatkowo w konkretne dni tygodnia, nie zawsze jest to możliwe i mile widziane wśród osób poszukujących kogoś do pomocy nie na stałe (bo praktycznie każdy wymaga od Ciebie tak samo jak pracodawca na etacie, a niekiedy jeszcze więcej). Po natrafieniu na ten artykuł i po zapoznaniu się z nim zapaliła mi się lampka – możliwość pracy i dorobienia (a w przyszłości kto wie, czy nie pozostania tylko przy czyszczeniu tapicerek, dywanów, itp. jako stałe źródło utrzymania), a przede wszystkim możliwości dopasowania terminów do swoich preferencji.
  Bardzo mocno mnie zaintrygowało i zachęciło to do zagłebienia się w tym temacie i jego lepszego poznania. Do tego na pewno bardzo przydatnym okazał by się Pański poradnik dotyczący techniki, tajników i różnych “tipów”, które pozwoliły by na rozpoczęcie swojej przygody w tym obrębie. Szanuję również bardzo mocno za to, że z artykułu płynie chęć podzielenia się swoją wiedzą z innymi (co teoretycznie przecież pozwala “podebrać” część rynku przez innych – chociaż wiadomo, że potencjalnych klientów jest tyle samo, co ludzi na ziemi, to nie każdy byłby skory do dzielenia się takimi informacjami, bo wiadomo jaka jest mentalność niektórych ludzi).
  Z ogromną chęcią, zaciekawieniem i zapałem zapoznał bym się z poradnikiem.

  Serdecznie pozdrawiam

 8. Adrian link do poradnika znajduje się na końcu artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *