Jak powinno przebiegać pranie tapicerki w samochodzie ?

Jak powinno przebiegać pranie tapicerki w samochodzie ?

Pranie tapicerki w samochodzie nie jest prostą czynnością. Jest mało miejsca, tapicerka jest często mocno zabrudzona i poplamiona, na siedzeniach często jest sierść, a w dywanikach mnóstwo piachu, błota i innych zabrudzeń.
W samochodzie jest mnóstwo zakamarków, a sama tapicerka przybiera różne kształty i załamania. Bardzo często czyszczeniu towarzyszą bardzo wysokie temperatury, co znacznie utrudnia pracę. Osobie, która nie wie jak zabrać się za tego rodzaju pracę i nie ma wprawy w czyszczeniu i posługiwaniu się odkurzaczem piorącym, pranie tapicerki może zająć nawet cały dzień, a efekty nie zawsze będą zadowalające.

Praca etapami i trzymanie się pewnych zasad znacznie skróci czas prania tapicerki, a efekty będą bardzo zadowalające. Również wysiłek związany z tą pracą będzie zminimalizowany.

1. Dobre przygotowanie

Aby praca szła szybko, sprawnie i efektywnie należy sobie dobrze przygotować warsztat pracy.
Będzie potrzebny:
– odkurzacz do odkurzania na sucho z różnymi końcówkami takimi jak ssawka płaska, ssawka szczelinowa, ssawka z włosiem.
– odkurzacz piorący
– oprysk ciśnieniowy 1l lub większy
– 2 szczoteczki z twardym i miękkim włosiem
– ściereczki z mikrofibry
– prespray ( środek do wstępnego rozpuszczania brudu )
– środek do prania ekstrakcyjnego
– zestaw odplamiaczy
– wiaderko z ciepłą wodą
– worek na śmieci

Kiedy mamy już wszystko przygotowane należy ( jeśli, to możliwe ) wymontować fotele. Ja proszę klienta aby zadbał o wymontowanie foteli zwłaszcza jeśli samochód jest naszpikowany elektroniką. Nie jestem mechanikiem i nie muszę się znać na demontażu elementów samochodowych, dlatego jeśli klient chce mieć naprawdę dobrze wypraną tapicerkę, to proszę go, aby zadbał o wymontowanie siedzeń.

Większość klientów jednak nie decyduje się na demontaż siedzeń i muszę sobie radzić na tyle na ile to możliwe bez wyciągania foteli. Jest, to dużym utrudnieniem, ale również można wyprać tapicerkę z zadowalającym skutkiem.

Kiedy mamy już wymontowane siedzenia, należy powyciągać wszystko co mogłoby zostać zachlapane wodą. Najlepiej wszystkie drobiazgi umieścić w reklamówce, żeby potem niczego nie szukać.

Jeśli w samochodzie siedzenia są ze skóry, to należy ją zabezpieczyć folią przed zachlapaniem, kiedy będziemy czyścić np. podsufitkę.

Ważne. Należy zadbać o to, aby samochód był postawiony w cieniu, ponieważ nierównomierne schnięcie tapicerki mogłoby spowodować zacieki. Unikniemy też sytuacji, w której środki chemiczne zdążyłyby wyschnąć zanim zostaną wypłukane. Poza tym sama praca będzie bardziej komfortowa.

Dobrze też jest mieć ze sobą duży karton tekturowy, który możemy podstawić pod odkurzacz piorący, ponieważ często na podłożu znajduje się piach, pył i kurz, który będzie rozdmuchiwany przez odkurzacz i będzie dostawał się do samochodu. Ochronimy też w ten sposób sam sprzęt przed zaciąganiem pyłu.

To tyle jeśli chodzi o samo przygotowanie do pracy. Kiedy mamy już wszystko pod ręką, to możemy zabierać się za pranie tapicerki.

2.Odkurzanie tapicerki

Pracę zaczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów pokrytych tapicerką. Dokładne odkurzenie tapicerki jest bardzo ważną czynnością. Aby sprawdzić czy tapicerka jest dobrze odkurzona wystarczy uderzyć ręką w siedzenia i zobaczyć czy unosi się kurz. Jeśli tak, to czynność tę powtarzamy. Podobnie robimy z tapicerką na podłodze, jeśli unoszą się ziarenka piasku, to należy powtórzyć odkurzanie. Najlepiej użyć ssawki z twardym włosiem, ponieważ pomoże pozbyć się piachu zalegającego w tapicerce. Wszelkie zakamarki odkurzamy ssawką szczelinową.

Jeśli na tapicerce znajduje się sierść psa lub kota, to najlepiej użyć gumowej szczotki do wyczesywania. Jest to dość czasochłonne zajęcie, ale jak na razie nikt jeszcze nie opracował patentu na szybkie usuwanie psiej sierści z tapicerki.

 

3.Pranie tapicerki

Pranie tapicerki wykonujemy etapami i zaczynamy od podsufitki. Należy rozrobić środek do pielęgnacyjnego prania tapicerek w spryskiwaczu ciśnieniowym i delikatnie spryskać podsufitkę. Ważne jest, to aby oprysk tak ustawić, żeby pryskać lekką mgiełką nie przemaczając podsufitki.

Następnie suchą ściereczką z mikrofibry delikatnie miejsce po miejscu wycierać tapicerkę. Ściereczki należy co jakiś czas zmieniać.
Jeśli ktoś nie ma wprawy, to można również nanosić środek na ściereczkę i czyścić delikatnie podsufitkę, a następnie wytrzeć na sucho.

Ważne. Zanim przystąpisz do czyszczenia podsufitki sprawdź w jakim stanie jest podsufitka, czy gdzieś się nie odkleja, lub czy nie tworzą się gdzieś pęcherzyki powietrza. Podsufitka czasami lubi się odklejać dlatego warto zacząć od mało widocznego miejsca i obserwować jak się tapicerka zachowuje.

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy podsufitka jest bardzo zabrudzona można posłużyć się do jej czyszczenia odkurzaczem piorącym, ale nie polecam tego osobom początkującym, ponieważ można bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Kiedy podsufitka jest już gotowa, zabieramy się za siedzenia. Najpierw czyścimy boki foteli, a następnie siedziska i oparcia. Prespray – środek do wstępnego rozpuszczania brudu najlepiej rozcięczyć w temp. Powyżej 60 stopni. Im wyższa temperatura tym lepiej. Każde 10 stopni więcej, to 2 razy większa skuteczność działania środka.

Kiedy mamy rozrobiony prespray, to spryskujemy siedzenia na tyle mocno, aby tapicerka nie schła zbyt szybko, ale na tyle słabo, aby nie przemoczyć tapicerki. Jeśli tapicerka zostanie przemoczona, to podczas pracy z odkurzaczem będziemy zaciągać brud z pianki, która znajduje się pod poszyciem tapicerskim i czas pracy wydłuży się wielokrotnie, a w ekstremalnych przypadkach wyczyszczenie będzie nie możliwe bez rozebrania tapicerki.

Kiedy tapicerka zostanie spryskana, należy ją wyszczotkować miejsce po miejscu, a następnie za pomocą odkurzacza piorącego wypłukać i zebrać wcześniej rozpuszczony brud. Zabrudzenia wypłukujemy środkiem przeznaczonym do płukania ekstrakcyjnego.

Pracując z odkurzaczem również trzeba uważać, aby nie przemoczyć tapicerki, dlatego powinno się płukać krótkimi i energicznymi ruchami tak aby ssawka nie zatrzymywała się w jednym miejscu i nie przesuwała się po tapicerce zbyt wolno. Jeśli na tapicerce znajdują się trudne do usunięcia plamy, należy użyć odpowiednich odplamiaczy. Kluczem jest tu zidentyfikowanie rodzaju plamy, ponieważ odplamiacz powinno się dobierać w zależności od rodzaju plam. Nie zawsze jest, to jednak możliwe i pozostaje wtedy eksperymentowanie i próbowanie różnych rozwiązań.

Kiedy fotele zostaną wyprane należy maksymalnie odciągnąć wilgoć z tapicerki na tyle ile to możliwe.

W ten sam sposób traktujemy podłokietnik, tapicerkę w bagażniku i na podłodze oraz boczkach drzwi. Tapicerkę na słupkach drzwi najlepiej wyczyścić ręcznie tak jak w przypadku podsufitki. Boczki w drzwiach również można w ten sposób czyścić, ponieważ też w tych miejscach tapicerka czasami lubi się odklejać.

Ważne. Podczas prania foteli, boczków i podłokietnika należy pamiętać, aby na bieżąco wycierać elementy plastikowe, ponieważ mogą powstać trudne do usunięcia zacieki.

4.Suszenie tapicerki

Ostatnim etapem jest suszenie tapicerki. Aby przyspieszyć suszenie należy zapalić silnik samochodu, włączyć nawiew na ful i delikatnie uchylić okna. Najczęściej w ciągu godziny tapicerka jest sucha. W okresie letnim, kiedy są wysokie temperatury tapicerka sama wyschnie do 2-3 godzin. Tak naprawdę końcowy etap jakim jest suszenie, to poinstruowanie klienta jak ma postąpić, aby tapicerka szybko wyschła. Nie ma potrzeby, aby czekać aż tapicerka wyschnie. Po dobrze wykonanej usłudze i tak poprawek nie ma.

Ważne. Podczas suszenie samochodu nie należy korzystać z funkcji podgrzewania foteli. Tapicerka powinna wszędzie schnąć równomiernie i w naturalny sposób.

Tak w skrócie wygląda profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej. Ile trwa tak wykonana praca? To oczywiście zależy od stopnia zabrudzenia oraz doświadczenia i wprawy osoby, która czyści tapicerkę. Ważne jest też tempo w jakim się pracuje. Nie każdy jednakowo się rusza. Są osoby bardzo energiczne i takie, które robią wszystko powoli. Zdania są podzielona i są tacy, którzy twierdzą, że w krótszym czasie niż 8 godzin nie da się porządnie wyczyścić tapicerki i tacy, którzy robią, to w 3 godziny.

Mi wyczyszczenie całej tapicerki w 5 osobowym samochodzie o średnim stopniu zabrudzenia zajmuje, to średnio ok. dwóch godzin, ale działam z pomocnikiem, a więc praca idzie dużo szybciej.
Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze dobrany i zgrany duet potrafi wyprać całą tapicerkę w dwie godziny. Dodam, że mam samych zadowolonych klientów i jak na razie nie miałem reklamacji, a więc się da 🙂

A ile czasu wam zajmuje wypranie całej tapicerki w samochodzie? Macie jakieś swoje patenty lub sposoby na efektywniejszą pracę? Piszcie śmiało po niżej w komentarzach.

14 Responses
 1. Fajnie napisane, na pewno artykuł się przyda, kiedy zajmę się swoją tapicerką 🙂 Pozdrawiam!

 2. Jestem początkująca więc wszelakie wskazówki są dla mnie bardzo cenne.Czytam pana każdy artykuł świetnie opisane i zrozumiałe .Wcześniej oglądałam filmiki ,ale problem w tym ,że praktycznie każdy pokazuje czyszczenie fotela gdzie to jest najmniejszy problem. Pozdrawiam serdecznie .

 3. Witam, pranie podsufitki wykonuje środkiem tersusa MC990. W niektórych przypadkach produkt średnio daje sobie rade. Jakich środków Pan używa?

 4. Ja unikam prania podsufitki jak tylko się da.. Podsufitki są klejone na gąbce która dostanie wilgoci i opada .

  Zawsze dobrze trzeba odkurzyć podsufitkę zruszając materiał delikatną szczotką – w większości przypadków to wystarcza gdyż brud na podsufitce jest tylko powierzchowny a nie wbity głęboko . jeżeli jednak są plamy to używam APC w odpowiednim roztworze .

  1. Kwestia wprawy i oceny sytuacji.Ja czyszczę podsufitki od 10 lat i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby się odkleiła. Czasami jednak wystarczy rzucić okiem, aby stwierdzić, że podsufitka może się odkleić i wtedy nie warto ryzykować.

 5. Super artykuł. Mam do Pana pytanie:

  1. Jaki odkurzacz do wstępnego odkurzania na sucho Pan poleca?

 6. Dla lepszego wybicia piasku z podłogi używam małej parownicy z szeroką szczotka, tak samo w przypadku wiekszych plam pryskam prespreyem a potem parownica. Plastiki czyszcze przed praniem a po zabezpieczam.

 7. Panie Eryku. Czego Pan używa do czyszczenia i konserwacji skórzanych foteli (w aucie i tapicerka j meblowych)?
  Ja stosuje produkt gliptone czy jest coś według Pana skuteczniejsze i godne polecenia?
  A góry dziękuję za odpowiedź

 8. Ja piorę solo, i na takie auto zajmuje mi ok 6-12h, tylko wiadomo wszystko robię sam, demontaż i montaż foteli, do tego czyszczenie wnęk drzwi.

 9. Ja mógłbym polecić do czyszczenia wszelkich plastików tzw “magiczne gąbki” z chin. Można je kupić w sieci, a kupując przez Aliexpress jest naprawdę tanio. Gąbki te mają ogromne możliwości a główną zaletą ich jest to, że nie trzeba do nich żadnego płynu i wystarczy namoczyć je wodą. Wiele zabrudzeń, które standardowo wymagają namoczenia, szczotkowania i potem wycierania o wiele szybciej i wygodniej czyści się gąbką. Za ich pomocą można nawet wyczyścić jasne plastiki, które wystawione na działanie promieni słonecznych odbarwiają się i żółkną. Jeśli ktoś będzie ich używał to ważne by mokrych gąbek nie wykręcać tylko ścisnąć rękami aż woda wypłynie. Po wykręcaniu zmienia się ich struktura i łatwo się “łamią”.

 10. Witam. Mam pytanie : najpierw presprayem spryskuje Pan wszystkie fotele i później je czyści odkurzaczem piorącym, czy pokolei spryskuje Pan jeden fotel i czysci odkurzaczem i dopiero następny?

  1. Mi wypranie całego samochodu wraz z podsufitka i detelingowym myciem plastików zajmuje max 4h a dodam ze klientów mi nie brakuje 🙂

 11. Witam. Mam pytanie : najpierw presprayem spryskuje Pan wszystkie fotele i później je czyści odkurzaczem piorącym, czy najpierw spryskuje Pan jeden fotel i czysci odkurzaczem i dopiero następny?

 12. Pracuję etapami i najpierw spryskuje jeden fotel, czyszczę i potem dopiero następny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.