Pranie mega brudnej kanapy – relacja z wykonanej usługi

Pranie mega brudnej kanapy – relacja z wykonanej usługi

Pranie kanapy. Być może widząc to zdjęcie zastanawiasz się jak ludzie mogą dopuszczać kanapę do takich zabrudzeń. Na facebooku pod takimi zdjęciami wylewa się mnóstwo hejtu w stronę właścicieli tych kanap, ale osobiście uważam, że jest to zwyczajny brak zrozumienia dla tych osób.

Uwierzcie mi, że nie trzeba być jakimś ciarachem, aby dopuścić do takich zabrudzeń, a w domach tych ludzi jest czysto i schludnie. Doprowadzenie do takich zabrudzeń nie jest żadnym problemem jeśli się ma gromadkę dzieci lub zwierzęta.

Jeśli na kanapę dzieciaki wylewają soki, herbatę, mleko, dotykają meble klejącymi rękami z cukierków lub czekolady, to nie ma się co dziwić, że tapicerka wygląda jak wygląda.

Ktoś mógłby jednak powiedzieć, że przecież takie plamy usuwa się na bieżąco, aby nie dopuścić do takich zabrudzeń. To prawda. Wszelkie plamy i zabrudzenia powinno się usuwać na bieżąco i uwierzcie mi właściciele tych kanap próbują sobie z tym radzić, ale nie każdego stać, aby do każdej plamy wołać firmę, a własnoręczne czyszczenie plam na nie wiele się zdaje.

Najczęściej wygląda, to tak. Dziecko wyleje sok lub herbatę i powstaje plama. Rodzice biorą płyn do mycia naczyń, szare mydło lub wanish i własnymi siłami próbują pozbyć się plamy. Efekt nie jest do końca zadowalający, ale wygląda nie co lepiej. Za jakiś czas dziecko znów coś wylewa i sytuacja się powtarza. Po jakimś czasie wychodzą brzydkie zacieki, które się kleją i przyciągają brud, ponieważ chemia, która została użyta do usuwania plam nie została w żaden sposób wypłukana i przyciąga kolejne zabrudzenia. W ten sposób przybywa plam i brzydkich zacieków, z którymi gospodarze już sobie nie radzą i wtedy dzwonią po fachowca, który wyczyści i przywróci pierwotny wygląd tapicerce.

Podobnie było w tym przypadku. Dzieci postarały się, aby kanapa tak właśnie wyglądała i kiedy rodzice już nie dawali sobie rady z usuwaniem plam, to zadzwonili do mnie i jak, to bywa w większości przypadków udało się wyczyścić tapicerkę w 100%.

Jakiego sprzętu i chemii użyliśmy do prania tej kanapy?

 

Na tym zleceniu użyliśmy sprzętu włoskiej firmy Santoemma, a model odkurzacza, to Sabrina. Ten odkurzacz piorący ma bardzo dobre parametry i jest mocniejszy od tak popularnego Karchera.

W pierwszym etapie spryskaliśmy tapicerkę środkiem do wstępnego rozpuszczania brudu jakim jest Enzall firmy Chemspec. Środek tak rozrobiliśmy, aby działał jak punktowy odplamiacz. Do spryskania tapicerki użyliśmy ciśnieniowego oprysku co widać na filmiku i wrzątku.

Następnie za pomocą szczoteczki wyszczotkowaliśmy dokładnie poszycie tapicerskie. Na tym etapie większość plam już ustępowała. Po wyszczotkowaniu przystępujemy do prania i wypłukiwania chemii oraz wcześniej rozpuszczonych zabrudzeń. Do prania odkurzaczem piorącym użyliśmy chemii Chemspec Formuła 90. Na końcu samym odkurzaczem ściągamy maksymalnie nadmiar wody i uzyskujemy pożądany efekt.

Tapicerka w ciągu kilkunastu godzin jest sucha i gotowa do użytku 🙂

Wyczyszczenie tej kanapy zajęło na ok. 1,5 godziny, ale pracowaliśmy powoli i po drodze robiliśmy zdjęcia, nagrywaliśmy video, a to znacznie wydłuża czas wykonania usługi.
Tak naprawdę taką kanapę można wyczyścić w nie całą godzinę. Cena za taką kanapę, to kwota 140 zł.

Zobacz video relację z wykonanej usługi.

12 Responses
 1. Panie Eryku proszę o doradzanie mi jakiego stężenia prespray – u używa Pan zazwyczaj na starcie do mocno zabrudzone np. Kanapy? Mowa tu o środku Enzall.
  Boję się że przesadze z mocą, ale chcę w pełni wykorzystać możliwości tego preparatu nie dolewając co chwilę środka aby podwyższyć stężenie.

  1. Do mocno zabrudzonych mebli daję 2 miarki na 2l wody. Wtedy prespray działa jak punktowy odplamiacz. Należy pamiętać, aby rozrabiać środek w gorącej wodzie minm. 50 st. Ja dla wzmocnienia efektu często rozrabiam go we wrzątku i świetnie sobie radzi z silnymi zabrudzeniami.

   1. Też mnie to zastanawiało, mój narożnik wygląda podobnie ale wszystko już jasne, niedługo spróbuję go wyczyścić zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂

 2. Panie Eryku, czy model odkurzacza którym zostało wykonane pranie tapicerki posiada funkcję podgrzewania wody czy pranie było robione “na zimno”?

  1. Odkurzacz, którym pracowaliśmy nie ma funkcji podgrzewania wody, ale nie pracujemy na zimnej wodzie. Do odkurzacza wlewamy wodę ok. 50 st.C.
   Dodatkowo Środek do wstępnego rozpuszczania brudu rozcieńczamy we wrzątku dla wzmocnienia efektu.

 3. Panie Eryku, proszę o informację z jakiej firmy używa pan tego ciśnieniowego opryskiwacza (biały z niebieską zakrętką) i gzie pan go kupił, domyślam się że musi on być przeznaczony do pracy z chemią . A wracając do efektu – piorunujący !!!!! Super

  1. Używam opryskiwacza firmy Kwazar. Do kupienia na allegro

 4. Efekt czyszczenia tapicerki prezentuje się bardzo dobrze! Świetna robota. Trudno jest utrzymać meble w nienagannym stanie, kiedy przykładowo w domu szaleje gromada dzieci (w połączeniu ze zwierzakami to już mieszanka wybuchowa).

 5. Dzien dobry , a co zrobic z poduchami od leżanki (narożnika) czy czysci je Pan odkurzaczem ekstarakcyjnym czy w gre wchodzi tylko pralnia?

  1. Poduchy jeśli są na zamek, to można je śmiało w pralce wyprać, a jeśli nie ma takiej opcji, to piorę ekstrakcyjnie odkurzaczem piorącym. Wymaga, to trochę wprawy, ale jest do opanowania

 6. Czy do takiego czyszczenia dobry będzie odkurzacz Puzzi 10/1 lub 10/2 firmy Karcher ? Czy są dużo gorsze od Sabriny ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *