,

Czyszczenie wykładziny dywanowej metodą kapsułkowania – relacja z wykonanej usługi

Czyszczenie wykładziny dywanowej metodą kapsułkowania – relacja z wykonanej usługi

Czyszczenie wykładziny dywanowej metodą kapsułkowania jest jedną z najnowocześniejszych metod czyszczenia wykładzin dywanowych. Polega ona na spryskaniu wykładziny specjalnym preparatem do kapsułkowania, a następnie maszynowe wtarcie środka w runo wykładziny.

W procesie kapsułkowania rozpuszczone zabrudzenia są oddzielane od runa wykładziny i zamykane w kapsułkach. Po wyschnięciu wykładziny środek do kapsułkowania odparowuje, a resztki zabrudzeń zamkniętych w kapsułkach zbieramy za pomocą odkurzacza z elektroszczotką.

Czyszczenie wykładzin metodą kapsułkowania możemy wykonywać nawet kilka razy do roku i chociaż jest, to metoda pielęgnacyjna, to przy zastosowaniu szorowarki orbitalnej daje bardzo dobre efekty nawet przy dość silnych zabrudzeniach.

Zaleca się aby po kilkukrotnym czyszczeniu wykładziny tą metodą wyprać ją gruntownie metodą ekstrakcji, aby pozbyć się resztek zalegającej chemii.

Podczas czyszczenia metodą kapsułkowania należy uważać, aby nie dopuścić do wyschnięcia wykładziny, ponieważ szorowarka mogłaby uszkodzić runo wykładziny.

O to jak wykonaliśmy jedno z ostatnich zleceń czyszczenia wykładziny metodą kapsułkowania.

Do wyczyszczenia była wykładzina dywanowa w biurze ok. 150 m2. Jak widać na filmiku po niżej wykładzina była dość mocno zabrudzona, ale mimo wszystko udało się nam uzyskać bardzo dobry efekt czyszczenia.

Etapy czyszczenia wykładziny metodą kapsułkowania

 1. Dokładne odkurzenie wykładziny. Do odkurzania wykładziny użyliśmy odkurzacza kolumnowego firmy Karcher model CV 30/1 z wbudowaną elektroszczotką, która przeczesując runo wykładziny dokładnie zbiera wszelkiego rodzaju luźne zabrudzenia takie jak piach, włosy, sierść, nitki, resztki jedzenia, itp.
  Dokładne odkurzenie wykładziny, to podstawa sukcesu, a wiele firm traktuje tą czynnośc po macoszemu i średnio się przykłada do tego procesu lub wcale tego nie robi. Podczas odkurzania nie należy się śpieszyć, ale powoli i dokładnie wykonywać tą czynność tak, aby szczotka miała czas sobie popracować.

 2. Spryskanie wykładziny środkiem do kapsułkowania. W tym celu użyliśmy oprysku ciśnieniowego, którym nanosiliśmy środek o nazwie Environ na runo wykładziny. Wykładzinę spryskiwaliśmy etapami tak, aby nie dopuścić do wyschnięcia chemii.

 3. Czyszczenie wykładziny dywanowej szorowarką. Następnym etapem było użycie szorowarki do wcierania środka do kapsułkowania. W tym celu użyliśmy szorowarki orbitalnej Orbot Vibe.
  Jest to maszyna, która wykorzystuje najnowszą technologię czyszczenia orbitalnego i wykonuje ponad 1700 obrotów orbitalnych na minutę. Więcej na temat technologii czyszczenia tą metodą dowiesz się z tego filmiku.
  Maszyna waży 70 kg, a więc ma bardzo dobry docisk co daje dodatkowo dobre efekty.
  Maszyna bardzo skutecznie czyści i oddziela brud od włókien wykładziny dając ponad przeciętne rezultaty.
  Do czyszczenia użyliśmy miękkiego pada do wykładzin, oraz miękkiego pada bawełnianego z mikrowłókien, który przyjmuje rozpuszczone zabrudzenia.

 4. Ponowne odkurzanie. Końcowym etapem również często pomijanym przez wiele firm jest ponowne bardzo dokładne odkurzanie i zebranie brudu zamkniętego w suchych kapsułkach.
  Należy jednak upewnić się czy wykładzina dobrze wyschła. Najlepiej wykonywać ten etap prac następnego dnia.

Oczywiście przed przystąpieniem do prania należy wcześniej usunąć różnego rodzaju zabrudzenia takie jak wosk, guma do żucia, zaschnięte cukierki lub silne plamy.

Ile czasu zajęło nam czyszczenie wykładziny?

Chociaż powierzchnia do czyszczenia nie była zbyt duża, to jednak wyczyszczenie tych 150 m2 zajęło nam bite 5 godzin, a to dlatego, że po pierwsze wykładzina była naprawdę brudna, a po drugie na te 150 m2 składało się całkiem sporo pomieszczeń i nie które z nich były małe i ciasne co znacznie wydłużało czas pracy.

Usługę wyceniliśmy na kwotę 9,50 netto za m2, a więc za całość policzyliśmy 1425 zł. netto.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku, na którym pokazuję jak poradziliśmy sobie z dość mocno zabrudzoną wykładziną.

7 Responses
 1. Świetna robota, podziwiam profesjonalizm. Mam pytanie odnośnie sklepu w którym Pan się zaopatruje, w pady, chemię, sprzęt sprzątający. Z góry dziękuję za poradę.

 2. Cześć! 🙂 Czy opisana metoda, to nie było przypadkiem bonetowanie? Użyliście bawełnianych padów do bonetowania chyba, a kapsułkowanie powinno polegać na wtarciu środka czyszczącego w runo. Oczywiście może się mylę, więc tym bardziej liczę na wytłumaczenie. Co do odkurzania przed i po, to pełna zgoda, a zaintrygowało mnie samo szorowanie padami, a nie szczotką.

  1. Jest, to metoda kapsułkowania, ponieważ użyty został środek do kapsułkowania. Niestety do tej maszyny nie można podpiąć szczotki miękkiej do wykładzin tak jak się to robi w tradycyjnych szorowarkach dlatego użyliśmy bawełnianego pada, który też sobie świetnie radzi. Już na etapie oddzielania zabrudzeń od ruda wykładziny pad zbiera lwią część zabrudzeń, a po wyschnięciu wykładziny reszty zabrudzeń pozbywamy się za pomocą odkurzacza z elektroszczotką.

   Przy silniejszych zabrudzeniach używamy pada żółtego, który jest twardszy i jeszcze lepiej czyści i rozprowadza środek po wykładzinie.

 3. Witam Panie Eryku, jakaś alternatywa dla urządzenia Orbot Vibe? Nie chodzi o jakąś najtańszą albo na co patrzeć przy zakupie szorowarki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *