,

Sprzątaj w Polsce – zarabiaj jak w Stanach.

Sprzątaj w Polsce – zarabiaj jak w Stanach.

Czy można w Polsce przyzwoicie zarabiać na sprzątaniu? Jeśli weźmiemy pod uwagę pracę na etacie,
to wszyscy wiemy, że sprzątaczki należą do najniżej opłacanych grup zawodowych. Przeciętna pensja sprzątaczki, to ok. 1500 zł. a praca do lekkich nie należy.

Ostatnio moją uwagę przykuł artykuł umieszczony na portalu finanse.wp.pl

Tytuł tego artykułu, to ” 1.tys. Za dzień sprzątania – tyle zarabia elita zawodu ” tyle że w artykule tym jest mowa o osobach zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych. Ja się więc pytam, czy trzeba wyjeżdżać do Ameryki, aby godziwie zarabiać?

 

Sprzątanie, to sztuka.

Sprzątanie dziś nie jest już takie samo jak 20 lat temu. Sprzątanie, to profesja, na której opanowanie potrzeba sporo czasu i często inwestycji. Ktoś kto w tej branży się nie rozwija, nie edukuje i pracuje od 20 lat bazując na mopie i wiadrze z wodą nie będzie w stanie wyjść poza 1500 zł. miesięcznie.

Czy wiesz, że w Niemczech są szkoły zawodowe i średnie, które kształcą w tym zawodzie? Tak. Ludzie poświęcają od 3 do 8 lat na opanowanie tematu sprzątania, ale po takiej szkole można mieć majstra i zarabiać na etacie kilka tys. euro. A prowadząc własną firmę wielokrotność tej kwoty.
Osoba po takiej szkole nie tylko wie jak sprzątać, jakiej chemii i maszyn używać do konkretnych powierzchni, ale również wie jak kalkulować koszta w sprzątaniu, przygotowywać oferty dla firm i wyprodukować własną chemię.

Zdajesz sobie sprawę ile jest w j. Angielskim książek, magazynów i opracowań w tym temacie? Gdyby sprzątanie było banalnie prostym i nie wymagającym edukacji zajęciem, to szkoły nie miałyby czego nauczać i nie byłoby tylu publikacji na ten temat.

Niestety w naszym kraju wciąż brakuje wiedzy i szkoleń na ten temat, chociaż to zaczyna się powoli zmieniać, ale jesteśmy jeszcze daleko za krajami zachodnimi jeśli chodzi o tematykę sprzątania i mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Wiele firm zatrudniających sprzątaczki nie inwestuje w żadne szkolenia, sprzęt ani nowoczesną chemię ( zresztą i tak osoby sprzątające w takich firmach nie wiedziałyby jak z nich korzystać ), mając przy tym wymagania z kosmosu za minimalną krajową. Takie osoby czują się niedowartościowane i żyją w przekonaniu, że nie są w stanie tego zmienić.

Tym czasem dzisiaj sprzątanie wymaga zaawansowanej wiedzy, a jeśli ktoś ma rzetelną wiedzę i doświadczenie, to prawdziwy skarb na rynku usług sprzątających.
Mamy dziś do czynienia z różnego rodzaju materiałami wykończeniowymi, o których jeszcze 20 lat temu w ogóle nie słyszeliśmy i trzeba wiedzieć jak te powierzchnie sprzątać, aby ich nie uszkodzić.
Uwierz mi nie ma takiej powierzchni, której nie dałoby się zniszczyć poprzez jej niewłaściwe sprzątanie.

 Temat sprzątania to w dzisiejszych czasach temat rzeka i obejmuje takie czynności jak:

  • sprzątanie domów prywatnych
  • sprzątanie biur
  • sprzątanie firm i instytucji
  • sprzątanie hal i magazynów
  • sprzątanie osiedli mieszkaniowych
  • sprzątanie obiektów po remontach
  • sprzątanie interwencyjne ( po zalaniach, pożarach, przeprowadzkach )
  • sprzątanie po zgonach
  • sprzątanie parków ( np. z psich odchodów, liści, śmieieci )
  • sprzątanie hoteli i pensjonatów
  • sprzątanie grobów
  • mycie okien, przeszkleń, witryn
  • mycie elewacji
  • czyszczenie posadzek i bruku
  • pranie dywanów
  • czyszczenie wykładzin dywanowych
  • czyszczenie obić tapicerskich
  • czyszczenie oraz polimeryzacja posadzek elastycznych typu pcv, linoleum, kauczuk, itp
  • mobilne czyszczenie i mycie samochodów
  • koszenie trawy i pielęgnacja zieleńców
  • odśnieżanie ulic, parkingów, posesji i dachów

 

Mamy dziś do czynienia z różnego rodzaju posadzkami, elewacjami, obiciami tapicerskimi, wykładzinami, oknami, itp.
Różnego rodzaju sprzęt agd i rtv, meble z różnych materiałów i wykończenia mieszkań, domów, biur, firm, i placówek wymagają rzetelnej wiedzy z zakresu czyszczenia i sprzątania.

Tak więc jak widzisz sprzątanie, to nie byle jaka profesja, ale bardzo potrzebny zawód, który będzie się cieszył z roku na rok coraz większym poważaniem.

 

Ile można zarobić na sprzątaniu

Na sprzątaniu można zarabiać bardzo dobrze i o konkretach będę za chwilę pisał, ale wysokość zarobków będzie zależała od kilku czynników, a jednym z nich jest chęć pracy na własny rachunek.
Nie oszukujmy się, w pracy na etacie sprzątaczka nie ma raczej widoków na wysokie zarobki, ale i na tym polu można coś ugrać. Nie musisz godzić się na najniższe krajowe, ale jeśli chcesz, aby pracodawca cię docenił, to zainwestuj w siebie. To oczywiście kosztuje, ale coś za coś.

Co możesz zrobić?
Jeśli nie widzisz się na własnej działalności, to wybierz firmę sprzątającą najlepiej taką, która inwestuje w swoich pracowników i możesz się tam czegoś nauczyć, a następnie postaraj się o pracę w tej firmie, żeby zdobyć jakiekolwiek doświadczenie. Popracuj przynajmniej z 2 lata. W tym czasie zainwestuj w szkolenia np. 1,2 i 3 stopnia utrzymania czystości organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Czystości. Za wszystkie 3 szkolenia łącznie zapłacisz ok. 1500 – 1700 zł.
Każde z tych szkoleń trwa 3 dni i kończy się odpowiednim certyfikatem.

Szkolenia te poruszają takie tematy jak:

 • problematyka utrzymania czystości
 • rodzaje i typy podłóg
 • środki higieniczne ich rodzaje i zastosowanie
 • podstawowe technologie sprzątania
 • przepisy bhp
 • organizacja procesów sprzątania w zależności od rodzaju obiektów
 • rodzaje obiektów i specyfika ich sprzątania
 • zapobieganie nadmiernym zabrudzeniom
  i wiele innych zagadnień.

Nauczysz się tam jak obsługiwać zaawansowany sprzęt i maszyny, jak dobierać chemię i nabierzesz pewności siebie jeśli chodzi o kompetencje dotyczące procesów sprzątania.

Jeśli znasz j. Angielski lub Niemiecki, to czytaj ile się da publikacji na ten temat. Stań się bardzo wartościowym pracownikiem w oczach klienta. Mając takie kwalifikacje poinformuj pracodawcę, o odbytych szkoleniach i chęci dalszego rozwoju. Być może doceni twój wkład i zaangażowanie i da podwyżkę lub awans.
Jeśli Twój pracodawca cię nie doceni, to mając 2 letnie doświadczenie w firmie sprzątającej, oraz odpowiednie szkolenia, certyfikaty możesz poszukać pracy u konkurencji. Mając takie kwalifikacje mało prawdopodobne abyś pracował za najniższą krajową. Nie masz pojęcia jak trudno jest znaleźć konkretną osobę do sprzątania, która wie jak obchodzić się ze sprzętem, jakiej chemii używać i ma pojęcie o pracy. Znam firmy, które płacą pracownikom wykwalifikowanym 20-25 zł. netto za godzinę pracy przy doczyszczaniu posadzek, sprzątaniu obiektów po remontach, itp.

W dobrej firmie na etacie możesz wyciągnąć ok. 3000 zł.

Własna firma sprzątająca

 

Prowadząc własną działalność możesz zarobić znacznie więcej, ale masz na głowie marketing, reklamę, księgowość, obsługę klienta, wykonywanie zleceń, itp.
Masz jednak o wiele większe możliwości finansowe. Jeśli więc chcesz zarabiać jak w Ameryce, to nie masz wyjścia 🙂 Musisz postawić na własną działalność i powoli rozwijać własną firmę.

Od czego zacząć?

Postaw na specjalizację. Wybierz na początku jedną konkretną usługę i osiągnij w niej mistrzostwo. To może być cokolwiek – sprzątanie domów prywatnych, sprzątanie biurowców, mycie okien i witryn, czyszczenie tapicerek, czyszczenie posadzek, sprzątanie obiektów po remontach itd.

Jest w czym wybierać. Jeśli zdecydujesz się na specjalizację, to pozyskiwanie zleceń będzie łatwiejsze, szybsze i tańsze. Jak osiągniesz pewien pułap rozwoju, to możesz z czasem dodawać kolejne usługi. Zresztą klienci sami będą pytali o inne usługi i będziesz wiedział , w którym kierunku pójść.
Jaką specjalizację wybrać? Zastanów się ile chcesz zarabiać. Na sprzątaniu domów prywatnych zarobisz mniej niż na firmach czy instytucjach, a na usługach specjalistycznych takich jak np. sprzątanie obiektów po remontach zarobisz jeszcze więcej.
Zastanów się też w czym najlepiej się czujesz, co lubisz robić. Może szybko i sprawnie myjesz okna? No i budżet. Jakim budżetem dysponujesz? Czy masz szansę na dotację z urzędu pracy?
Jeśli nie dysponujesz zbyt dużym budżetem, to możesz zacząć skromnie np. od sprzątania domów prywatnych, a jak trochę zarobisz, to się bardziej rozkręcić.

 

Sprzątanie domów prywatnych – zarobki

 

Rynek klientów indywidualnych jest wart ponad 2 mld rocznie, a więc jest o co powalczyć. Jeśli będziesz działał/a w pojedynkę, to wysokość twoich zarobków będzie ograniczona czasem jaki możesz poświęcić na sprzątanie w ciągu miesiąca. Możesz nie co więcej zarobić podnosząc stawki za sprzątanie, ale to wszystko co możesz zrobić.

Ile klienci są w stanie płacić za sprzątanie?
Pomoce domowe liczą sobie 10-15 zł. za godzinę pracy, a przy cięższych pracach takich jak np. mycie kabin prysznicowych 20-25 zł.
Jednak z moich doświadczeń wynika, że klienci są w stanie zapłacić 25-30 zł. za każdą przepracowaną godzinę i dodatkowo są w stanie pokryć koszta dojazdu. Jest, to kwestia odpowiednio przeprowadzonej rozmowy i zaprezentowania swojej osoby.

Przy takich stawkach zarobki przed opodatkowaniem wynoszą między 4250, a 5100 zł. licząc 170 przepracowanych godzin w miesiącu. Jeśli od tego odejmiemy zus i podatek, to szału nie ma, ale od czegoś trzeba zacząć. Mowa oczywiście o stałych zleceniach na cykliczne sprzątanie.

Jeśli klient sobie życzy gruntowne jednorazowe wysprzątanie domu, to ja liczę np. za dom o pow 120 m2 980 zł. ale jedziemy ekipą minimum 3 osoby i uwijamy się najczęściej w 7-8 godzin
Jeśli do wysprzątania jest dom po remoncie, to liczę za dom 120 m2 1200 zł. + osobno za mycie okien. Jeżeli klient chce, aby wyprać kanapę, wykładzinę, dywan, to liczę dodatkowo za takie usługi.

Tak więc jak widzisz sprzątając domy prywatne również można całkiem przyzwoicie zarobić. Jeśli do stałych zleceń wpadnie ci kilka razy w miesiącu sprzątanie jednorazowe domu, to możesz swoje zarobki podwoić i tu już się robi ładna sumka.

Na początku będziesz musiał zainwestować w reklamę i marketing, ale po jakimś czasie jak zapełnisz kalendarz stałymi zleceniami na cały miesiąc, to reklama nie będzie ci potrzebna, ponieważ będziesz miał stałą klientelę.

Z czasem możesz zatrudnić kilka obrotnych pań i podnieść swoje zarobki na jeszcze wyższy poziom i zarabiać jak w Ameryce 🙂

4 Odpowiedzi
 1. No cóż. Wszystko co ma jakąkolwiek wartość ma też swoją cenę, aby zarabiać konkretne pieniądze na sprzątaniu trzeba się zaangażować

 2. PANIE ERYKU MIŁO SIĘ CZYTA PANA TRESCI SA TO NA PRAWDĘ SUPER PRAWDZIWE HISTORIE ALE TYLKO I WYŁĄCZNIE W DUŻYCH MIASTACH! KATOWICE , POZNAŃ, WARSZAWA, KRAKÓW TAM GDZIE LUDZIE ZYJA NA POZIOMIE I ICH NA TO STAĆ. JA MIESZKAM W MAŁYM MIASTECZKU 7000 MIESZKAŃCÓW TUTAJ TEGO NIKT NIE ZROBI . NIKT NIE DA WYSPRZATAC DOMU NAWET PO REMONCIE ZA 1200ZŁ LUDZIE BY SIE WRĘCZ OBURZYLI I TUTAJ JEST PIES POGRZEBANY A WIECIE DLACZEGO? BO JEST TO NIE SPRAWIEDLIWE ZE KTOŚ W MAŁYM MIEŚCIE CHCE ROBIĆ DOBRA ROBOTE A LUDZIE ZA TO NIE ZAPLACA BO CZARNY RYNEK ROBI TAKIE USLUGI O 50% TANIEJ U NAS LUDZIE PIORĄ AUTA PO 120ZŁ NIKT NIE SZANUJE SWOJEGO CZASU..A GDZIE TO MÓWIĆ O DOROBKU JA WIEM ZE DOBRY MARKETING MOZE ZDZIAŁAĆ DUZO ALE STATYSTYCZNIE UJMUJĄC NIE ZAROBI SIE W MOJEJ MIEJSCOWOSCI NA PEWNO WIEM BO MIESZKAM TU CALE ZYCIE I ZNAM MENTALNOSC LUDZI CZASU ZAZDROSZCZE ZE MOZE PAN BRAC TYLE ZA USLUGI OBYM KIEDYS MOGL JAK PAN PROWADZIC TAK DOCHODOWA DZIALALNOSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *