,

Pranie ekstrakcyjne wykładzin dywanowych – Case Study

Pranie ekstrakcyjne wykładzin dywanowych – Case Study

Pranie ekstrakcyjne wykładzin dywanowych jest najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą prania wykładzin. Stosuje się ją podczas gruntownego czyszczenia lub przy silnych zabrudzeniach, które wymagają dokładnego płukania.

Jedno z ostatnich zleceń, które wykonywaliśmy, to pranie wykładzin o pow. ponad 400 m2 w jednym z Katowickich biurowców. Zabrudzenia były dość silne szczególnie w miejscach gdzie stały biurka były wyjeżdżone od foteli biurowych ścieżki. Było również dużo plam o sporej powierzchni nie wiadomego pochodzenia.

czyszczenie wykładzin

pranie wykładzin

Zdecydowaliśmy się na pranie tych wykładzin metodą ekstrakcji.

 

Na czym polega pranie wykładzin metodą ekstrakcji?

 

Na pranie wykładzin tą metodą składa się kilka etapów, których nie należy pomijać.

 1. dokładne odkurzenie wykładzin.
  Dokładne odkurzenie wykładzin przed przystąpieniem do prania, to podstawa. Od tego jak bardzo się przyłożymy do tej czynności w dużym stopniu będzie zależeć końcowy efekt naszego czyszczenia.

  Aby uzyskać jak najlepszy efekt najlepiej wykorzystać do tej czynności odkurzacz z elektroszczotką, która rozczesuje i podnosi runo wykładziny wyciągając jednocześnie głęboko zalegające i nierozpuszczalne w wodzie zabrudzenia takie jak piach, okruchy jedzenia, sierść, włosy, nitki, kurz, itp.

  Do wykonania tego zlecenia użyliśmy 2 odkurzaczy kolumnowych takich jak: Karcher CV 30/1 i Tecnica CRX. Podczas odkurzania nie powinniśmy się śpieszyć, ale wykonywać tę czynność powoli i dokładnie tak, aby szczotka miała czas sobie spokojnie popracować i wyciągnąć maksimum zabrudzeń.

  Wiele firm traktuje odkurzanie wykładzin przed praniem po macoszemu i albo wcale tego nie robią, albo wykorzystują zwykłe biurowe odkurzacze, które nie radzą sobie z głęboko zalegającymi w runie wykładziny zabrudzeniami.

  Nawet jeśli korzystają z odkurzaczy z elektroszczotką, to wykonują tę czynność szybkimi i energicznymi ruchami nie wykorzystując w pełni potencjału tych odkurzaczy.

  Pamiętaj zatem, aby zawsze solidnie przykładać się od okurzania wykładzin przed praniem, ponieważ od tego zależy końcowy efekt wypranej wykładziny.
 2. Test stabilności kolorów.
  Czasami zdarza się, że zabrudzenia są tak silne, że jest potrzeba użycia bardziej agresywnych środków o wyższym ph.

  Oczywiście cały czas mowa o środkach przeznaczonych do czyszczenia wykładzin. Stosowanie środków do czyszczenia posadzek twardych, silników samochodowych czy plandek jest nie dopuszczalne i prowadzi do trwałych uszkodzeń wykładziny, a uwierzcie mi, że są firmy, które wspomagają się takimi specyfikami.

  Wracając do środków przeznaczonych specjalnie do wykładzin, to zasada jest taka, że im wyższe ph tym skuteczniejsze rozpuszczanie brudu. Są jednak wykładziny do czyszczenia, których nie powinno się stosować środków o ph większym niż 9,8, ponieważ istnieje ryzyko destabilizacji kolorów.

  Jeśli chcemy mieć pewność czy nie dojdzie do destabilizacji kolorów, to należy wykonać tzw. niebieski test stabilności kolorów.

  Jak to zrobić?

  Taki test można wykonać w bardzo prosty sposób. Należy w mało widocznym miejscu nanieść środek do wstępnego rozpuszczania brudu i odczekać ok. 3 minuty, a następnie mocno przycisnąć białą ściereczką bawełnianą lub jakąkolwiek inną i przytrzymać ok. 30 sekund.

  Jeśli na ściereczce środek i brud, to możemy śmiało przystąpić do prania.Jeśli natomiast na ściereczce pojawią się kolory wykładziny, to znaczy że możemy mieć problem ze stabilizacją kolorów.

  W takim wypadku należy wykonać test czerwony. W miejsce gdzie był robiony test niebieski należy spryskać środkiem roboczym o kwaśnym odczynie i odczekać 3 minuty.

  Następnie przyciskamy ściereczkę do tego miejsca i przytrzymujemy ok. 30 sekund. Jeśli na ściereczce nie pojawił się transfer, to oznacza, że będziemy w stanie ustabilizować kolory i możemy ostrożnie przystępować do prania wykładziny.

  Jeśli natomiast pojawił transfer , to należy zrezygnować z czyszczenia wykładziny tym środkiem i wybrać chemie mniej agresywną.

 3. Usuwanie nierozpuszczalnych zabrudzeń.
  Zanim przystąpimy do prania należy usunąć takie rzeczy jak zaschnięte gumy do żucia, cukierki, lizaki, wosk, itp.

  Na tym etapie można również przystąpić do odplamiania lokalnych plam. Są 2 szkoły. Jedni próbują usunąć plamy w procesie prania wykładziny, a jeśli nie zejdą, to używają odplamiaczy, a niektórzy odplamiają od razu, a następnie przystępują do prania.

 4. Spryskujemy wykładzinę środkiem do wstępnego rozpuszczania brudu ( prespray ) .
  Samo pranie ekstrakcyjne, nie przyniosłoby pożądanych efektów jeśli wcześniej nie spryskamy wykładziny odpowiednim środkiem.

  Pracując odkurzaczem ekstrakcyjnym natryskujemy i zbieramy zabrudzenia w jednym przejściu roboczym i czas między natryskiem a zebraniem brudu to są zaledwie sekundy, a więc stanowczo za krótko, aby poradzić sobie z rozpuszczeniem brudu i pozbyciem się silniejszych zabrudzeń.

  Wcześniejsze spryskanie wykładziny mocniejszym środkiem do wstępnego rozpuszczania brudu rozwiązuje ten problem. Po spryskaniu wykładziny odczekujemy kilka minut, aby środek zaczął działać.

  Do nanoszenia środka można użyć opryskiwacza ogrodowego lub elektrycznego oprysku. Są również wersje akumulatorowe, które znacznie ułatwiają pracę.

  Rozwiązaniem może również być wykorzystanie funkcji natrysku w odkurzaczu piorącym i wykorzystać go do naniesienia prespaya na wykładzinę.

  Dla wzmocnienia efektu wcieramy prespray maszynowo lub ręcznie. Można do tego celu wykorzystać szorowarkę jednotarczową z miękką szczotką do wykładzin lub szorowarki walcowej.

  Wcześniejsze spryskanie oraz wyszorowanie maszynowe wykładziny robi mega dobrą robotę i późniejsze zebranie wcześniej rozpuszczonych zabrudzeń nie stanowi problemu.

  Ja do wyczyszczenia tej wykładziny użyłem szorowarki walcowej Duplex 420 z wytwornicą pary. Wytwornica pary, to super rozwiązanie, ponieważ podczas czyszczenia para podgrzewa chemię podnosząc jednocześnie jej skuteczność.

  Do spryskania wykładziny użyliśmy Sabrinę Maxi firmy Santoemma z funkcją podgrzewania wody. Należy pamiętać, że wyższa temperatura o zaledwie 10 stopni, to dwukrotnie lepsze działanie chemii. Jako praspray użyliśmy środka Enzall firmy Chemspec.

 5. Pranie/płukanie ekstrakcyjne.
  Po spryskaniu wykładziny środkiem typu prespray i wyszorowanie jej maszyną przystąpiliśmy do prania/płukania ekstrakcyjnego. Użyliśmy w tym celu 2 odkurzacze firmy Santoemma model Sabrina mini. Środek jakiego użyliśmy, to Formuła 90 firmy Chemspec.

 6. Zaczesanie wykładziny
  Ostatnim etapem jest zaczesanie wykładziny w jednym kierunku, oraz zapewnienie jak najlepszych warunków do jej schnięcia.

Reasumując do wykonania usługi wykorzystaliśmy 3 odkurzacze piorące ( Sabrina maxi, Sabrina mini x 2 ), szorowarkę Duplex 420, odkurzacze kolumnowe Karcher CV 30/1 i Tecnica CRX.

Chemia, na której pracowaliśmy, to prespray Enzall oraz do ekstrakcji Formuła 90 Firmy Chemspec, oraz odplamiacze tej samej firmy.

Powierzchnia wykładziny, to ponad 400 m2. Mieliśmy o tyle komfortową sytuację, że pomieszczenia były całkowicie puste i dobrze oświetlone. Pracowaliśmy w 3 osoby. Całe zlecenie zajęło nam 11 godzin.

Dlaczego tak długo?

Problemem były silne zabrudzenia i wydeptane ścieżki, którym musieliśmy poświęcić sporo czasu. Czasami taką powierzchnię robi się w 5 godzin, a czasami potrzeba aż 11. Nie ma reguły. Dużo zależy od rodzaju wykładziny, stopnia zabrudzenia, doboru sprzętu i metody czyszczenia, itp.

Ile zarobiliśmy na tym zleceniu?
Usługę wyceniliśmy na kwotę 3866 zł. netto. Wychodzi 9,50 zł. netto za m2.

Efekty naszej pracy oceniam na bardzo dobre. Wszystkie zabrudzenia oraz plamy ustąpiły, chociaż wydeptane ścieżki zawsze będą się lekko różniły od reszty wykładziny jednak efekt finalny był taki, że klient zlecił nam kolejne 400 m2 wykładzin do wyprania. I o to chodzi, aby z wykonania usługi przede wszystkim był zadowolony klient.

Po niżej krótkie video z wykonanej usługi 🙂

Jedna odpowiedź
 1. Świetna robota! Jak ma się sprawa powierzchni umeblowanej? Dodatkowa opłata czy odmowa wykonania usługi?

  1. Dzięki 🙂 Czyścimy również powierzchnie umeblowane i bierzemy ten fakt pod uwagę przy wycenie usługi.

 2. Panie Eryku, przy praniu wykładzin wiemy co Pan poleca… ale jakimi preparatami poleca Pan pranie dywanu wełnianego?

 3. Mam pytanie, a czym się sugerowałeś do użycia odkurzacza np sabrina vs karcher maxi puzzi ? Czy to ze sabrina grzeje wode? Czy poprostu miałeś w tym momencie ten sprzet? A drugie:) z innej beczki wspomniałeś na końcu o wyczesywaniu w jedną strone( to co miałeś namyśli)

  1. Sprzęt firmy Santoemma jest o klasę lepszy od odkurzaczy piorących firmy Karcher. Mocniejszy natrysk, solidniejsze ssawy, mocniejsza siła ssania, mocniejsza konstrukcja, większe zbiorniki, metalowe szybkozłącza, itp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *