,

Ile czasu może zająć czyszczenie tapicerki 71 krzeseł

Ile czasu może zająć czyszczenie tapicerki 71 krzeseł

Jedno z ostatnich zleceń, to czyszczenie tapicerki 71 krzeseł oraz kompletu 2+1+1 w jednym z Katowickich autosalonów. Nie były, to jednak zwykłe standardowe krzesła, bo jak się okazało bardziej przypominały fotele obite tapicerką z każdej możliwej strony.

czyszczenie tapicerkipranie tapicerkiczyszczenie foteli
Tak naprawdę wyczyszczenie 71 standardowych krzeseł nie powinno zająć nam więcej niż 2 godziny. Jednak tym razem nie było tak prosto. Krzesła nie dość, że były niestandardowych rozmiarów, to na dodatek były dość brudne, a więc nie chodziło o odświeżenie ale gruntowne wypranie tapicerki.

Usługę wykonywaliśmy w trzy osoby i pracowaliśmy na trzy odkurzacze. Do wykonania usługi użyte zostały dwa modele odkurzacza – Puzzi 10/1 firmy Karcher, oraz Sabrina mini firmy Santoemma.

Najpierw krzesła były spryskiwane środkiem do wstępnego rozpuszczania brudu ( praspray ), następnie dokładnie szczotkowane miejsce po miejscu, a następnie cały brud był wypłukiwany i ściągany odkurzaczem piorącym. Krawędzie krzeseł oraz miejsca gdzie ssawka nie przylegała dokładnie do tapicerki poprawialiśmy ściereczkami z mikrofibry.

Często czynność musieliśmy powtarzać kilkakrotnie, aby uzyskać pożądany efekt, co znacznie wydłużało czas wykonania usługi.

Jeśli chodzi o chemię jakiej użyliśmy, to środkiem do wstępnego rozpuszczania brudu był Enzall, a środkiem do płukania ekstrakcyjnego Formuła 90 firmy Chemspec.

Podczas wykonywania usługi mieliśmy zapewnione komfortowe warunki. Usługę wykonywaliśmy po zamknięciu salonu i na miejscu była tylko ochrona obiektu. Mieliśmy odpowiednie oświetlenie, włączoną klimatyzację, odpowiednio dużo miejsca i pyszną kawę z ekspresu 🙂

Ile czasu zajęło nam wykonanie tej usługi?

Pomimo tego, że pracowaliśmy na trzy maszyny, to wykonanie tej usługi zajęło nam aż 7 godzin. Tak jak wspomniałem wcześniej wyczyszczenie zwykłych krzeseł zajęłoby nam do 2 godzin, a tu musieliśmy poświęcić znacznie więcej czasu, ale najważniejsze, że efekt końcowy był taki jakiego sobie życzyliśmy, a klient zadowolony.

Jak wyceniliśmy tą usługę?

Co do wyceny, to moja rada, aby zawsze poprosić o zdjęcia krzeseł, które mają być czyszczone zwłaszcza jeśli chodzi o tak dużą ilość, bo może się okazać, że ugrzęźniesz na zleceniu 7 godzin lub więcej i nie zdążysz wykonać kolejnych usług jeśli miałbyś takowe w planie.
Poza tym jak widzisz na zdjęciach ludzie mają różne wyobrażenie co do tego jak może wyglądać krzesło i tego typu meble wycenia się zupełnie inaczej niż standardowe krzesła.

Ja zrobiłem błąd, bo najpierw podałem klientowi cenę przez telefon, a potem poprosiłem o zdjęcia, a ponieważ już z klientem uzgodniłem cennik, to nie zmieniałem ceny po obejrzeniu zdjęć.

Normalnie liczę za krzesła 20 zł. netto od sztuki. Dla tego klienta uwzględniliśmy mały rabat ze względu na ilość tych ”krzeseł” i wyceniliśmy usługę na poziomie 18 zł. netto za szt. i 220 zł. netto za komplet 2+1+1.

Usługa zamknęła się więc w kwocie 1498 zł. netto, a więc nawet przy zaniżonych stawkach wychodzi całkiem przyzwoite wynagrodzenie. Plusem takich zleceń jest, to że mamy pracę w jednym miejscu i nie tracimy czasu i pieniędzy na dojazdy do klientów, przebijanie się przez korki, składanie i rozkładanie sprzętu, itd.
Najlepsze i najbardziej zyskowne usługi są takie jak jedzie się w jedno konkretne miejsce i wykonuje usługę od a do z zamiast wykonywać mniejsze usługi w czterech lub pięciu różnych miejscach.

7 Responses
 1. Panie Eryku, świetny blog – bardzo dobrze się czyta 🙂

  Mam jednak małe pytanie.. W jakiej temperaturze rozpuszcza pan Enzall? Niestety pomimo dużego (większe niz zaleca producent) stężenia proszku jakie stosuje do zrobienia presprayu jest on mało efektywny w stosunku do rozpuszczania cięższych zabrudzeń…. Jedni mówią, że wrzątek inni że max 60stopni. Jak to jest u Pana?

  1. Enzall rozpuszczam w temperaturze minimum 50 st. ale jak mam silniejsze zabrudzenia, to rozrabiam go we wrzątku. Im wyższa temperatura tym lepiej.

 2. Witam Panie Eryku. Czy Formułę trzeba wypłukiwać wodą? Czy można po pierwszym przejściu zostawić?

  1. Formuła jest sama w sobie środkiem do płukania i nie ma potrzeby po płukaniu ponownie płukać tapicerki lub dywanów

 3. Nie odkurzali Państwo foteli przed praniem ? Te fotele mozna śmialo stawiać na folii i z opryskiwacza na akumulator pryskać po 15 sztuk na raz. Moja firma robila podobne uslugi w 2 osoby 8 godzin sie schodzilo (robilismy na 2 razy sabrina maxi ) praca szla dość sprawnie tylko w szczelinach b ylo tyle syfu ze godzine zajelo nam odkurzenie tego.
  Na tej samej chemii robimy wg mnie formula 90 w propszku ładniejszy zapach ma aniżeli ta w butelce. Ta w butelce mam wrazenie ze po jakimś czasie śmierdzi. Co do enz alla jest w porządku aczkolwiek plamy tłuste to tak średnio rozpuszcza w porównaniu ze środkami mocno zasadowymi (czyt pH >=12,5). Oczywiscie mowimy tutaj o tapicerkach wykonanych z mieszanek sztucznych.
  🙂 powodzenia i oby wiecej takich zlecen.
  PS. najlepiej zostaiwać sobie 2/3 fotele do siedzenia bo po 10 pod rząd wypranych daje się odczuć kręgosłup 🙂

 4. Witam,
  jakiego Pan używa opryskiwacza ? można linka prosić ? szukam takiego co by miał kilka dysz w poziomie aby szybciej praca szła przy wykładzinach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *