,

Czyszczenie wykładziny wełnianej w domu klienta - Case Study

Czyszczenie wykładziny wełnianej w domu klienta - Case Study

Wykładziny wełniane choć bardzo rzadko spotykane w biurach czy hotelach głównie z powodu swojej ceny,w domach prywatnych są częstym wyposażeniem sypialni czy salonów.
Można je czasami spotkać w luksusowych hotelach lub obiektach o bardzo wysokim standardzie.

Wykładziny wełniane cenione są za ciepło, piękno, komfort, a także wysoką trwałość. Dzięki swoim naturalnym właściwościom są antyalergiczne i spełniają rolę filtra, który przechwytuje ze strefy oddychania i zatrzymuje takie zanieczyszczenia jak różnego rodzaju pyłki, kurz, zarodniki grzybów, roztocza i inne alergeny nie pozwalając im krążyć w powietrzu.

Wykładziny wełniane regulują również wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Kiedy jest nadmiar wilgoci wykładzina ją absorbuje i magazynuje, a kiedy w pomieszczeniu powietrze staje się suche wykładzina uwalnia nadmiar wilgoci.

Nie dziwi więc fakt, że w domach prywatnych tak często występują właśnie wykładziny wełniane. Zwłaszcza alergicy odniosą wiele korzyści z funkcji jakie pełnią tego rodzaju wykładziny.

Oczywiście, aby wykładzina spełniała swoją rolę musi być ( jak każdy filtr ) systematycznie czyszczona i odkurzana odkurzaczem z elektroszczotką lub turboszczotką. Zwykły odkurzacz może sobie nie poradzić z głęboko zalegającymi zabrudzeniami.

Wykładziny wełniane, aby zachowały swoje walory estetyczne i służyły jak najdłużej powinno się poddawać systematycznym zabiegom czyszczącym.

Ostatnio miałem wysyp wykładzin wełnianych do czyszczenia. Zauważyłem, że osoby, które mają w domach tego rodzaju wykładziny bardziej dbają o regularne ich czyszczenie. Wynika, to chyba z faktu, że ktoś kto decyduje się na wykładzinę której m2 kosztuje średnio między 150 a 250 zł. są bardziej świadomi tego jak dbać o tego rodzaju wykładziny.

Z drugiej strony ktoś kto wydaje 8-10 tys. na zainstalowanie wykładziny w sypialni lub salonie chce, aby służyła jak najdłużej i woli raz do roku zlecić profesjonalne czyszczenie wykładziny wełnianej niż po nie długim czasie wydawać kolejne 8-10 tys. na nową wykładzinę.

Czyszczenie wykładzin wełnianych, to bardzo zyskowne zlecenia, ponieważ za wyczyszczenie jednego pokoju o pow. 40 m2 można sobie policzyć 1000-1200 zł. co daje 25-30 zł. za m2 i wcale nie jest, to jakoś specjalnie dużo dla klientów.


Czyszczenie wykładziny dywanowej – jak, to robimy?


Jedno z ostatnich zleceń jakie wykonywałem, to było czyszczenie wykładziny wełnianej właśnie o takim metrażu. Wykładzina była bardzo jasnego koloru i dość dobrze utrzymana. Zabrudzenia wynikały z codziennego użytkowania wykładziny, ale była tak równomiernie zabrudzona, że na pierwszy rzut oka nie wydawała się w ogóle brudna.

Zdecydowaliśmy się na czyszczenie metodą kapsułkowania, o której więcej pisałem tu.
Wykładzina była bardzo droga i sprowadzana na zamówienie z Holandii. Dodatkowo była podbita bardzo grubą gąbką. Pani, która zlecała tą usługę obawiała się czy wykładzina nie zostanie przemoczona aż do gąbki, w której mogłyby się rozwijać grzyby i bakterie.
Oczywiście wytłumaczyłem jak będziemy czyścić wykładzinę i uspokoiłem, że wykładzina będzie sucha do 2 godzin.

Zaczęliśmy od dokładnego odkurzenia wykładziny odkurzaczem kolumnowym z elektroszczotką, który dokładnie wyciągną wszystkie nie rozpuszczalne zabrudzenia takie jak piach, sierść, włosy, itp. Użyliśmy modelu odkurzacza Tecnica CRX. Pracujemy na tym odkurzaczu już jakiś czas i jestem bardzo zadowolony.

Odkurzanie wykładzin jest bardzo ważnym elementem czyszczenia wykładziny i w żadnym wypadku nie należy go pomijać. Ponad 80 % zabrudzeń występujących na wykładzinie  to zabrudzenia nie rozpuszczalne w wodzie dlatego tak ważne jest, aby najpierw wykładzinę porządnie odkurzyć. Niestety wiele firm pomija ten proces czyszczenia wykładziny lub traktują go po macoszemu. Tym czasem połowa sukcesu, to solidne odkurzenie wykładziny.

Następnym etapem było naniesienie środka do kapsułkowania za pomocą dużego 9l oprysku. Środek jakiego użyliśmy, to Environ.
Używamy oprysku ciśnieniowego firmy Kwazar. Można go kupić na allegro lub w Castoramie w cenie ok. 150 zł. Na nie duże powierzchnie sprawdza się idealnie.

W kolejnym etapie użyliśmy szorowarki jednotarczowej oscylacyjnej Orbot Vibe, która generuje 1700 obrotów oscylacyjnych usuwając wszelkie zabrudzenia za pomocą miękkiego bawełnianego pada, który jest w stanie przyjąć na siebie znaczną ilośc zabrudzeń.

Zdjęcia po wyżej pokazują pad nie użyty i pad po wyczyszczeniu pewnego fragmentu wykładziny. Oczywiście po czyszczeniu wykładziny, o której mowa pad był jedynie lekko przybrudzony, ponieważ wykładzina nie była mocno brudna.

Pady ze zdjęcia były użyte na jednym z obiektów gdzie wykładzina była naprawdę mocno zabrudzona.

Szorowarka oscylacyjna sprawdza się rewelacyjnie przy czyszczeniu wykładzin dywanowych metodą kapsułkowania lub bonetowania. Swietnie radzi sobie również z wszelkiego rodzaju innymi rodzajami posadzek.

ostatnim etapem było suszenie wykładziny oraz jej ponowne dokładne odkurzenie, aby resztki zabrudzeń zamkniętych w kapsułkach. Po takim zabiegu pozostawiliśmy wykładzinę idealnie czystą.

Cały proces czyszczenia wykładziny od rozłożenia sprzętu po jej końcowe odkurzenie zajął nam ok. 2 godzin. Po tym czasie wykładzina była czysta, sucha i pachnąca.

Ile kosztowała klienta ta przyjemność?

Jak już wspomniałem za m2 czyszczenia wykładziny liczę 25 zł. netto, a więc jak można łatwo policzyć zainkasowałem od klienta 1000 zł.

Koszta jakie poniosłem były na minimalnym poziomie. Środek do kapsułkowania kupuję po cenie 180 zł. i wystarcza na 900 m2 wykładzin, a więc przy 40 m2 zużycie było marginalne.

Pady, których użyłem są wielokrotnego użytku, ponieważ po wykonanej usłudze zwyczajnie się je pierze w pralce i są gotowe do ponownego użycia, a więc nie musiałem specjalnie pod tą konkretną usługę kupować padów, ponieważ miałem zapas z wcześniej wykonanych usług.

Paliwo kosztowało mnie jakieś 30-40 zł. Kosztów związanych z pracownikiem w zasadzie mogę nie liczyć, bo chociaż było nas dwie osoby, to wykładzinę czyściłem w pojedynkę. Pracownik w tym czasie czyścił meble tapicerowane, które były liczone osobno.

Podsumowując czyszczenie wykładzin wełnianych w domach prywatnych może być bardzo opłacalnym zajęciem. W zasadzie można by wykonywać jedno takie zlecenie dziennie i w ciągu 2 godzin zarabiać 1000 zł.

Praca nie jest też specjalnie ciężka fizycznie o ile ma się wysokiej klasy sprzęt. Szorowarka oscylacyjna, to narzędzie które nie jest tanie ale wykonuje mega dobrą pracę, a pracować może nią 5 letnie dziecko. Szorowarka bardzo dobrze się prowadzi w zasadzie nawet jedną ręką. Nie szarpie, nie chlapie na boki.

Praca przy czyszczeniu wykładzin jest napewno dużo lżejsza i mniej obciążająca kręgosłup niż czyszczenie obić tapicerskich.

Tak więc jeśli zastanawiasz się nad tym czy warto brać się za czyszczenie wykładzin dywanowych w domach prywatnych, to mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał twoje wątpliwości  i pomógł podjąć decyzję.

2 Odpowiedzi
  1. Panie Eeryku. Super robota, a przede wszystkim szacunek za szczegółowy opis każdej czynności i kosztorysów. Mam pytanie odnośnie etapu suszenia : czy stosuje Pan jakąś konkretną metodę, urządzenie do tego czy samo schnie?

    1. Do tej pory pozostawiałem wykładzinę, aby sama swobodnie sobie schła i trwało, to od kilku do kilkunastu godzin w zależności od wybranej metody czyszczenia, warunków w pomieszczeniu i pogody. W najbliższym czasie jednak będę kupował specjalne wiatraki, które znacznie przyśpieszają proces schnięcia. takie wiatraki ma np. firma prochem. 1 szt. kosztuje ok. 1000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *