,

Pranie wykładzin shaggy w domu klienta - relacja z wykonanej usługi.

Pranie wykładzin shaggy w domu klienta - relacja z wykonanej usługi.

Wykładziny typu shaggy, są to wykładziny z długim włosiem. Długość, grubość, oraz gęstość włosa jest różna w zależności od rodzaju wykładziny. W biurach, hotelach czy obiektach, tego rodzaju wykładziny są bardzo rzadko spotykane. Natomiast w domach prywatnych wykładziny typu shaggy są często instalowane.

Wykładziny typu shaggy są puszyste i bardzo ciepłe. Chodzenie boso po takich wykładzinach, to czysta przyjemność, dlatego wykładziny z długim włosem świetnie sprawdzają się w sypialni lub pokoju dziecka. Tego typu wykładziny nie tylko nadają wnętrzu przytulności i ciepła, ale również bardzo dobrze wyciszają wnętrze.

Aby wykładziny z długim włosem zachowały estetyczny i komfortowy wygląd, to należy je systematycznie odkurzać i poddawać zabiegom czyszcząco-pielęgnacyjnym.

Pranie wykładzin z długim włosem – jak my, to robimy?

Jedno z ostatnich zleceń jakie wykonywaliśmy, to właśnie pranie wykładzin dywanowych typu shaggy ( z długim włosem ). Było, to zlecenie u naszej stałej klientki, a do wyprania było ok. 30 m2 wykładziny w jasnym kolorze. Włos był długości ok. 3 cm, miękki o nie dużej gęstości.

Wykładzina nie była jakoś mocno zabrudzona i wymagała odświeżenia. Jedynie miejsca mocniej użytkowane były lekko szare, co rzucało się w oczy. Były też 3 nie dużej wielkości plamy i jak się okazało były, to trwałe przebarwienia włókien wykładziny, na które nie wiele mogliśmy poradzić.

Finalnie całość wyszła bardzo ładnie. Wykładzina odzyskała swój pierwotny kolor, a ciemnie ścieżki zostały doprane. Klient z efektu był bardzo zadowolony, a jak wiadomo zadowolony klient, to najlepsza reklama.

Oto jak wyglądało pranie wykładziny krok po kroku.

1. Zaczynamy od odkurzania.
Pierwszą, podstawową i obowiązkową czynnością, od której należy zacząć pranie wykładziny jest jej dokładne odkurzenie. Jest, to krok, którego w żadnym razie nie należy pomijać. Niestety wiele firm nie odkurza wykładzin przed praniem lub średnio się do tego przykłada traktując, to zajęcie po macoszemu.

Tym czasem w dużej mierze sukces w czyszczeniu wykładziny zależy jest od jej wcześniejszego odkurzania. Zwłaszcza jeśli chodzi o wykładziny z długim włosem nie należy pomijać tego kroku, ponieważ w głębi wykładziny gromadzi się kurz, piach, różnego rodzaju okruchy, resztki jedzenia, sierść, włosy, etc.

Ponieważ z tego rodzaju wykładzin bardzo ciężko jest usunąć głęboko zalegające zabrudzenia, głównie ze względu właśnie na długi włos, to należy użyć odpowiedniego odkurzacza z wbudowaną elektroszczotką. Zwykły odkurzacz zwyczajnie nie poradzi sobie z wyciągnięciem głęboko zalegających luźnych zabrudzeń.

Wbudowana elektroszczotka silnie przeczesuje runo wykładziny wyciągając wszelkiego rodzaju luźne i nierozpuszczalne w wodzie zabrudzenia. Już po samym odkurzeniu wykładziny tego rodzaju sprzętem włos odzyskuje sprężystość, a wykładzina nabiera lepszego wyglądu.

Podczas odkurzania wykładziny nie należy się śpieszyć. Wręcz przeciwnie, należy odkurzać powoli i dokładnie miejsce po miejscu tak, aby szczotka miała czas sobie popracować, a odkurzacz wyciągnąć wszelkie zabrudzenia.

Jakiego sprzętu użyliśmy do odkurzania?

Sprzęt jakiego użyliśmy, to odkurzacz kolumnowy Tecnica CRX. Jest, to profesjonalny odkurzacz kolumnowy wyposażony w elektroszczotkę, oraz 5 poziomów filtrowania w tym  ( opcjonalnie ) filtr Hepa. Cena odkurzacza jest bardzo przystępna bo oscyluje w granicach 1750 zł. 

Działamy na tym sprzęcie od 3 lat i mogę go z czystym sumieniem polecić. Odkurzacz kolumnowy Tecnica CRX nadaje się do czyszczenia zarówno niewielkich powierzchni dywanowych jak również dużych powierzchni wykładzinowych.

2. Spryskanie wykładziny specjalnym środkiem ( prespray )
Kolejną czynnością jaką wykonaliśmy, to spryskanie wykładziny środkiem do wstępnego rozpuszczania brudu. Tu należy być ostrożnym, aby za bardzo nie przemoczyć wykładziny, ponieważ wykładziny typu shaggy, są gęste, puszyste i zbite w skutek czego bardzo długo schną.

W ekstremalnych przypadkach jeśli usługa nie jest prawidłowo wykonana, to wykładzina może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Przemoczona wykładzina, to idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów.

Ponieważ metraż wykładziny, to zaledwie 30 m2, to do oprysku użyliśmy ręcznego 2 litrowego opryskiwacza firmy Kwazar. Zużyliśmy w sumie 6 litrów środka do wstępnego rozpuszczania zabrudzeń. Środek jakiego użyliśmy, to Enzall firmy Chemspec.

3. Szorowanie wykładziny
W kolejnym etapie przystąpiliśmy do szorowania wykładziny. Na etapie szorowania większość zabrudzeń ustępuje, a środek do wstępnego rozpuszczania zabrudzeń ( prespray ) jest dokładnie wcierany we włókna wykładziny. Czynność tą można wykonać za pomocą szorowarki jednotarczowej lub walcowej.

Do wykonania tego zlecenia użyliśmy szorowarki walcowej. Model z jakiego korzystamy, to szorowarka walcowa Duplex 420 STEAM. Szorowarka ta posiada 2 przeciwbieżne szczotki, które rewelacyjnie rozczesują i czyszczą włókna wykładziny wyciągając na wierzch zabrudzenia.

Duplex 420 STEAM posiada również wytwornicę pary, która podgrzewa i podnosi skuteczność zastosowanych środków chemicznych. Obsługa tej maszyny jest dziecinnie prosta, a praca nią lekka, łatwa i przyjemna.

Duplex 420 STEAM, to maszyna którą możemy zastosować do wszystkich rodzajów wykładzin dywanowych. Sprawdzi się zarówno na wykładzinach układanych w rolkach jak również na płytkach dywanowych.

Jest, to duża zaleta, ponieważ szorowarka jednotarczowa już nie nadaje się do wszystkich rodzajów wykładzin np. płytki dywanowe.

Duplex nadaje się również do czyszczenia posadzek twardych np. płytek gresowych, a więc jeśli ktoś świadczy tego typu usługi, to poza wykładzinami może również ten sprzęt wykorzystać do czyszczenia innych powierzchni. Nowy sprzęt można nabyć w cenie 13900 zł.

4. Pranie ekstrakcyjne wykładziny
Kiedy już dokładnie wyszorowaliśmy wykładzinę, to w kolejnym etapie przystąpiliśmy do prania ekstrakcyjnego odkurzaczem piorącym. Podczas tego zabiegu wszelkie zabrudzenia, które zostały wcześniej rozpuszczone, zostają wypłukane i odessane za pomocą odkurzacza piorącego.
Środek jakiego użyliśmy do prania odkurzaczem piorącym, to Formułą 90 firmy Chemspec.

Odkurzacz jakiego użyliśmy, to Sabrina SW15 firmy Santoemma. Odkurzacz świetnie sprawdza się w domach prywatnych przy nie dużych powierzchniach wykładzinowych ze względu na swoje nie duże gabaryty.

Sabrina SW15, to sprzęt , z którego korzystamy od kilu lat i jestem z niego mega zadowolony. Duża siła ssania pozwala odessać maksymalną ilość wody w krótkim czasie i pozostawia wykładziny lekko wilgotne.

Korpus maszyny jest zbudowany z bardzo wytrzymałego tworzywa dzięki czemu jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Sprzęt ten nadaje się zarówno do czyszczenia wykładzin, dywanów jak i Tapicerki. Cena tego sprzętu, to 2950 zł.

5. Odplamianie wykładziny
90 % plam ustępuje podczas prania wykładziny. Czasami jednak plamy nie schodzą i trzeba je potraktować dedykowanymi odplamiaczami. W tym przypadku usunięcie plam okazało się niemożliwe, ponieważ włókna uległy trwałym przebarwieniom. Miejsca, które odplamialiśmy wypłukujemy za pomocą odkurzacza piorącego.

6. Zaczesanie runa
Przedostatnim etapem prania wykładzin było zaczesanie runa wykładziny w jednym kierunku. Ten zabieg powoduje, że na wykładzinie nie zostają ślady po praniu odkurzaczem i włos jest równomiernie ułożony.

7. Suszenie wykładziny
Ostatnim już etapem jest suszenie wykładziny. Do tego zabiegu stosujemy wiatraki, które zapewniają cyrkulację powietrza i przyśpieszają schnięcie wykładziny o kilkadziesiąt %.

Czasami jednak wystarczy uchylić okna i pozostawić wykładzinę do swobodnego wyschnięcia. W okresie letnim wykładzina wysycha w ciągu kilku godzin. U tego klienta tak właśnie zrobiliśmy, ponieważ domownicy wyjechali na weekend i przez 2 dni po wykładzinie nikt nie chodził, a więc mogła sobie spokojnie schnąć.

Ile czasu zajmuje pranie wykładzin w domach prywatnych?

Jeśli chodzi o pranie wykładzin w domach prywatnych, to czas pracy jest uzależniony od wielu czynników takich jak:

  • metraż wykładziny ( są domy w których jest 300 m2 wykładzin )
  • ilość pomieszczeń i zakamarków
  • czy są listwy przypodłogowe i w jakim stanie
  • stopień zabrudzenia wykładziny
  • użyty sprzęt i technologia

Można spędzić u takiego klienta godzinę lub cały dzień, dlatego warto sobie zawsze najpierw zobaczyć wykładzinę, którą mamy czyścić.

Ile nam zajęło czasy pranie tej wykładziny?

Jeśli chodzi o to konkretne zlecenie , to wypranie tej wykładziny zajęło nam 2 godziny spokojnej pracy z przerwą na kawę.

Jak wyceniliśmy, to zlecenie?

W domach prywatnych mamy całkiem inne cenniki niż dla firm. Powodem są dużo mniejsze metraże, większa trudność w wykonaniu zlecenia niż w przypadku firm i fakt, że cena wykładzin instalowanych w domach prywatnych jest często sporo wyższa niż w przypadku wykładzin biurowych.

Jeśli chodzi o nasz cennik, to waha się on w przedziale 23 – 30 zł m2. Za to konkretne zlecenie policzyliśmy 800 zł.

Pranie wykładzin dywanowych w domach prywatnych może być bardzo opłacalnym zajęciem. Tak na dobrą sprawę, to takich usług jak ta opisana w tym artykule można w ciągu 8 godzin wykonać trzy i zarobić 2400 zł za dniówkę.

Jeśli pomnożymy tę kwotę przez ilość przepracowanych dni, to robi się całkiem przyzwoita sumka.
Kwestia odpowiedniej reklamy i marketingu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *