, , ,

Sprzątanie po remoncie sklepu 800 m2 - relacja z wykonanej usługi

Sprzątanie po remoncie sklepu 800 m2 - relacja z wykonanej usługi

Sprzątanie obiektów po remoncie to temat, którym interesuje się wiele firm. Jest to rodzaj usług, na które jest duże zapotrzebowanie.Cały czas buduje się nowe biurowce, centra handlowe, sklepy, centra logistyczne. Osiedla domów jednorodzinnych powstają jak grzyby po deszczu.

Zarówno firmy, jak i klienci prywatni chętnie korzystają z usług firm sprzątających, które ogarniają temat sprzątania po budowlanego.

Powiem szczerze, że moja firma nie ma dużego doświadczenia w sprzątaniu po remontach, budowie. Przez lata koncentrowaliśmy się głównie na usługach związanych z czyszczeniem tapicerki, dywanów i wykładzin. Dopiero od niedawna kierujemy swoją ofertę również do klientów, którzy szukają usług związanych z szeroko pojętym sprzątaniem.

Do tej pory sprzątaliśmy po remontach, budowie głównie domy i mieszkania prywatne, a sporadycznie wpadały firmy.

Zanim opiszę jedną z ostatnich usług, jaką wykonywaliśmy dla klienta komercyjnego, to chciałbym wspomnieć krótko opłacalności tego rodzaju usług.

Ile kosztuje sprzątanie domu po remoncie?

Jeśli chodzi o sprzątanie domów po remoncie, budowie, to temat jest wart zainteresowania się nim, ponieważ przy odpowiedniej ilości klientów, można całkiem przyzwoicie zarobić.

Oczywiście ceny za takie usługi mogą się bardzo różnić, ponieważ w tej branży działa wiele firm na czarno i dość mocno zaniżają stawki. Można jednak przyjąć stawki między 10, a 15 zł netto za m2 sprzątanego domu.

Oznacza to, że za wysprzątanie domu o powierzchni 200 m2 możemy sobie zażyczyć 2000 – 3000 zł. Przy dobrej organizacji i sprawnej ekipie jest to praca na 1 dzień. My zwykle wyrabiamy się w ciągu 8 godzin. Mycie okien liczymy dodatkowo i jest to zwykle między 300, a 600 zł.

Jeśli są jakieś dodatkowe utrudnienia lub życzenia klienta (np. olejowanie podłóg), to cena może jeszcze wzrosnąć.

Tak więc wysprzątanie zaledwie 1 domu w tygodniu daje dochód 10 – 12 tys. netto w skali miesiąca. Może to być świetny sposób na uzupełnienie usług takimi zleceniami lub na główne źródło dochodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozyskiwać zlecenia na 2,3 takie domy w tygodniu.

Plusem takich usług jest to, że klienci płacą zwykle gotówką po wykonaniu zlecenia i nie robią żadnych problemów. W przypadku firm już tak kolorowo nie jest i różnie może być z płatnościami.

Ile kosztuje sprzątanie obiektów po remoncie, budowie?

Jeśli chodzi o obiekty, to tutaj już ciężko podać jakieś konkretne stawki, ponieważ każde zlecenie jest inne. Inaczej wycenimy halę 50 000 m2, a inaczej biurowiec o zbliżonej powierzchni. 

Ostatnio rozmawiałem z klientem, który wypytywał mnie o stawki za czyszczenie posadzek po budowie. Powiedziałem cenę 4 zł (zwykle tyle bierzemy za powierzchnie do 1000 m2), to był w szoku, a ja nie wiedziałem co go tak dziwi. Po chwili dodał, że chodzi o powierzchnię 70 000 m2 i wyszło w dalszej rozmowie, że firma policzyła mu ostatnio 1 zł za m2 przy takim metrażu.

Natomiast jeśli chodzi o sprzątanie po remoncie, to powiedział, że płacił od 7 do 10 zł. za m2.

Tak więc, jak widzisz, sprzątanie sprzątaniu nie jest równe i przy dużych powierzchniach trzeba po prostu zobaczyć obiekt, uzgodnić szczegóły, skalkulować koszty, prześledzić konkurencję i wtedy dopiero wycenić usługę. 

Są jednak jeszcze obiekty o znacznie mniejszych metrażach, takie jak sklepy, markety, różnego rodzaju lokale, czy biura. Takie zlecenia można dość łatwo wycenić, ale trzeba też wyczuć klienta, żeby go nie przestraszyć.

Taki obiekt właśnie mieliśmy ostatnio do wysprzątania. Był to sklep sieciowy o powierzchni 800 m2 sklepu + 50 m2 pomieszczeń socjalnych.

Dostaliśmy wszystkie wytyczne na e-mail i dodatkowe informacje telefonicznie. Mieliśmy trochę daleko do klienta i nie chciało nam się za bardzo jechać specjalnie, aby oglądać obiekt. Poza tym w rozmowie wyszło, że mają ograniczony budżet i nigdy nie zapłacili więcej niż 3000 zł netto.

Mieliśmy dylemat czy w ogóle brać to zlecenie, bo według naszego cennika powinienem policzyć minimum 8500 zł netto.

Zlecenie jednak wydawało się na bardzo proste, a więc postanowiliśmy sprawdzić, czy coś uda nam się na tym zarobić. 

Pojechaliśmy w 6 osób – 4 dziewczyny + ja z żoną. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, okazało się, że sklep jest już cały zatowarowany. Było tak mało miejsca między regałami, że nie dało się tam czasami przecisnąć. O pracy maszynami mogliśmy zapomnieć.

Na posadzce były panele PCV. Do wysprzątania był też mały magazyn, kuchnia i toaleta. Do umycia 2 kasy, przeszklenia, regały, cała posadzka i około 50 m2 okien do umycia na wysokości do 3 m.

Wszystko było mega dobrze zabezpieczone przed remontem i naprawdę mieliśmy w miarę lekką i przyjemną pracę. Ze wszystkim uwinęliśmy się w 8 godzin.

Ile zarobiliśmy na tym zleceniu?

Jak już wspomniałem, klient miał budżet mocno ograniczony, a więc wyceniliśmy tą usługę na kwotę 2800 zł netto.

Koszta, jakie ponieśliśmy, to:

  •  paliwo
  •  chemia
  •  wypłata dla 4 pracowników

Na czysto zostało dla nas 1500 zł. 

Uważam, że czasami warto zejść nie co z ceny, jeśli okazuje się, że usługa i tak zepnie się finansowo. 1500 zł za 8 godzin pracy, to całkiem przyzwoity zarobek.

Dodam jeszcze, że kontakt z klientem był bardzo dobry, z odbiorem pracy nie było żadnego problemu, a pieniądze wpłynęły w ciągu 3 dni.

Całkiem możliwe, że będą od tego klienta kolejne zlecenia, ponieważ co jakiś czas stawiają w całym kraju kolejne swoje sklepy, a więc tym bardziej warto dbać o takiego klienta.

Jak zdobyłem to zlecenie?

Jeśli chodzi o pozyskanie tego zlecenia, to było to pokłosie wcześniej dobrze wykonanej usługi doczyszczania posadzki PCV w jednym z biurowców.

Klient trafił do nas z reklamy w Google ADS i zlecił nam czyszczenie wykładziny PCV. Był tak zadowolony, że po krótkim czasie zaproponował wysprzątanie sklepu. Personel sklepu był zdziwiony, że zlecono nam tę usługę, bo mieli firmę, która od długiego czasu sprzątała im te sklepy.

Ten przykład pokazuje, że warto się starać nie tylko bardzo dobrze wykonywać usługi, ale dbać również o super kontakt z klientem, bo nigdy nie wiemy, czym to w przyszłości zaowocuje.

Jeśli uważasz, że wskazówki w tym artykule okazały się pomocne, lub masz jakieś pytania, spostrzeżenia, to zostaw komentarz. Będzie mi bardzo miło i na pewno odpowiem na zapytania.

2 Odpowiedzi
  1. Przez ile lat prania tapicerki Pan zdecydował się wejść w temat sprzątania ? Często obserwuje Pana na YouTube. Pozdrawiam

    1. po 12 latach prania tapicerki zacząłem bardziej aktywnie szukać zleceń na ogólnopojęte sprzątanie, ale wcześniej też sprzątaliśmy tylko, że dużo mniej.
      A tak w ogóle to swoją przygodę zacząłem od mycia okien, potem sprzątania, potem się wyspecjalizowałem w tapicerce, dywanach, wykładzinach i teraz działamy nie co szerzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *