Sprzątanie kontenerów biurowych — nisza wśród usług sprzątających

Sprzątanie kontenerów biurowych — nisza wśród usług sprzątających


Firma sprzątająca to nie tylko tradycyjne sprzątanie domów prywatnych czy biur, ale całe spektrum różnych usług, w których można się wyspecjalizować.
Każdy może znaleźć swoją niszę na rynku usług czystościowych i świadczyć usługi w konkretnym segmencie rynku, konkretnym klientom.

My na przykład wyspecjowaliśmy się w czyszczeniu obić tapicerskich, dywanów i wykładzin dywanowych i 90% klientów pozyskujemy właśnie na te konkretne usługi. Oczywiście wykonujemy także inne usługi związane z ogólnopojętym sprzątaniem i doczyszczaniem różnego rodzaju powierzchni, ale naszą specjalizacją są tekstylia.

W czym specjalizują się firmy sprzątające?

Na rynku usług czystościowych można dosłownie przebierać w usługach, które mogą stać się naszą specjalizacją.

Można wyspecjalizować się w takich usługach jak:

 • sprzątanie domów prywatnych,
 • sprzątanie biur,
 • sprzątanie placówek medycznych,
 • sprzątanie placówek użyteczności publicznej,
 • sprzątanie placówek edukacyjnych,
 • sprzątanie hal i magazynów,
 • sprzątanie wspólnot mieszkaniowych,
 • sprzątanie, opróżnianie strychów i piwnic,
 • sprzątanie osiedli o wysokim standardzie,
 • sprzątanie po imprezach, festynach, eventach,
 • sprzątanie parków,
 • sprzątanie pociągów,
 • sprzątanie przystanków autobusowych,
 • sprzątanie ulic i chodników,
 • sprzątanie obiektów po budowie, remoncie,
 • sprzątanie interwencyjne np. po pożarach, zalaniach, itp,
 • sprzątanie po zgonach,
 • sprzątanie i utylizacja zdechłych zwierząt z ulic i chodników,
 • sprzątanie psich odchodów ,
 • mycie i doczyszczanie posadzek,
 • czyszczenie kostki brukowej, elewacji i dachów,
 • czyszczenie mebli tapicerowanych i samochodów,
 • pranie dywanów i wykładzin dywanowych,
 • usuwanie graffiti,
 • mycie okien na wysokościach,
 • ozonowanie i dezynfekcja pomieszczeń,

Itd.

Lista może być jeszcze dłuższa. Możesz wyspecjalizować się w dowolnym obszarze usług i całkiem przyzwoicie na tym zarabiać. 

Sprzątanie kontenerów budowlanych/ biurowych


W tym artykule chciałbym się skupić na jednej konkretnej niszy, jaką jest sprzątanie kontenerów biurowych. Ich podstawową funkcją jest komfortowa organizacja zaplecza socjalnego oraz biurowego wśród planowanych inwestycji. 

Na każdej większej budowie potrzebne jest zaplecze socjalne dla kadry i pracowników i kontenery biurowe świetnie się do tego nadają. Inwestycji budowlanych nie brakuje. W całym kraju są realizowane różne przedsięwzięcia związane z budową obiektów o różnym przeznaczeniu, a w dużych miastach takich inwestycji jest naprawdę sporo.

I tu jest szansa dla firm sprzątających na zagospodarowanie tej niszy. Ktoś przecież te kontenery musi sprzątać, a nie każda firma chce się tego podejmować.

Sprzątanie kontenerów nie jest łatwą i przyjemną pracą. Jest tam spory ruch, a robotnicy wnoszą do kontenerów różnego rodzaju zabrudzenia po budowlane, piach i błoto. Toalety i łaźnie często są solidnie zapuszczone i utrzymanie je w czystości nie jest łatwą sprawą.

Znam firmy, które rezygnowały z tego rodzaju usług. Główną trudność sprawiały silnie zanieczyszczone odchodami toalety, sprzątanie, których do przyjemnych nie należy.

Oczywiście nie zawsze tak musi być. My sprzątamy kontenery biurowe i takich doświadczeń na razie nie mieliśmy, choć przyznam, że sprzątanie takich kontenerów znacznie różni się od sprzątania tradycyjnych biur.

Jak wycenić sprzątanie kontenerów budowlanych/ biurowych?

Jeśli chodzi o wycenę tego rodzaju powierzchni, to bezwzględnie należy wcześniej spotkać się na miejscu i zobaczyć, w jakim stanie są te kontenery. Powierzchnie takich przenośnych biur nie są duże i zwykle jest to kilkadziesiąt do 200 m2.

Co do wyceny to podam przykład z ostatnio pozyskanej usługi.

Dostaliśmy do sprzątania kontenery biurowe o powierzchni 70 m2. Na ten metraż składa się małe biuro, pokój konferencyjny i łaźnia z toaletą.

Na pierwsze sprzątanie pojechały 3 osoby i sprzątały te biura 2 godziny. Najtrudniej było doprowadzenie do jakiegoś przyzwoitego stanu łaźni i toalet.

Na kolejne sprzątania jeżdżą już 2 osoby i potrzebują 1.15 minut, aby poradzić sobie z tym zleceniem.

Kontenery są sprzątanie 2 x w tygodniu.

Usługę wyceniliśmy na kwotę 1750 zł netto za 8 cykli. Jest to minimalna kwota, za którą opłaca się wykonywać tę usługę. Po odliczeniu podatku, paliwa i pracownika zarabiamy na tym zleceniu 500 zł w skali miesiąca.

Kwota nie jest wysoka, ale przy 10 takich kontenerach mamy już 5000 zł. Tak więc, aby zarabiać na tego rodzaju usługach, trzeba się nastawić na pozyskiwanie większej ilości takich zleceń.

Dlaczego warto sprzątać kontenery biurowe?

Sprzątanie kontenerów biurowych może być przepustką do większych zleceń. Ostatnie kontenery, które sprzątaliśmy, również nie były jakoś mocno zyskowne, ale po zakończeniu budowy firma zatrudniła nas do sprzątania swoich biur, na których wychodzimy już znacznie lepiej.

Osoba, która zleciła nam sprzątanie kontenerów zadeklarowała, że po zakończeniu budowy będą mieli do sprzątania powierzchnie rzędu 70 000 m2. Czy otrzymamy to zlecenie? Nie wiem, ale jest o co powalczyć i warto wykazać się przy sprzątaniu małych powierzchni, aby zbudować dobre relacje i pozyskiwać kolejne zlecenia.


Jak pozyskałem to zlecenie?

Sposobów na pozyskiwanie tego rodzaju zleceń jest wiele. Można ustawić reklamę na Facebooku pod branżę budowlaną i docierać ze swoją ofertą lub śledzić inwestycje w internecie i nawiązywać kontakt telefoniczny, lub mailowy z inwestorami, wykonawcami.

Można również składać wizyty, odwiedzając budowy w swoim mieście i składać oferty.
My pozyskaliśmy klientów na kontenery biurowe dzięki reklamie w Google ADS. Jeśli chodzi o to ostatnie zlecenie, to umowę mamy na rok, a więc zarobimy 6000 zł na czysto. Reklama kosztowała nas 1000 zł, a więc tylko na tym jednym kliencie reklama się zwróciła i jeszcze sporo zarobimy. Jeśli z tego zlecenia urodzą się jeszcze jakieś dodatkowe usługi, to inwestycja w reklamę będzie jeszcze bardziej zyskowna.

Jeśli ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny lub masz jakieś pytania, to zostaw koniecznie komentarz. Będzie mi bardzo miło i na pewno odpowiem na pytania.

4 Odpowiedzi
 1. Witam Panie Eryku, temat bardzo ciekawy, nie spotkałem się wcześniej z potrzebami sprzątania takich kontenerów. Może Pan krótko opisać jakie prace i czym wykonaliście w tych kontenerach? Pozdrawiam.

  1. Prace jakie mamy do wykonania to standardowe czynności przy sprzątaniu biur, z tą różnicą, że nią ma wykładzin do odkurzania i mebli jest sporo mniej niż zwykle bywa w biurach. Mamy do umycia podłogi (gumolit), wytarcie kurzu z biurek, stołu, blatów, ręczne umycie nauczyć (zwykle kilka kubków po kawie), oraz ogarnięcie łazienki wraz z ubikacją.

   Najwięcej pracy jest z myciem podłogi, zwłaszcza jak pada deszcz i na budowie robi się błoto. Podłogi odkurzamy odkurzaczem biurowym i myjemy ręcznym sprzętem do mycia podłóg (mopy). Wszystkiego jest ok. 70 m2 i wyrabiamy się w 1,15 minut 2 osoby.

   1. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jeszcze pytanko, a co ze ścianami? w kontenerach nie są malowane, więc raczej powierzchnia jest śliska… czy jest potrzeba mycia ścian?

    1. Mi się nie zdarzyło, aby klient życzył sobie mycia ścian. Na budowie raczej nie chodzi o sterylną czystość tylko o ogólne utrzymanie czystości w kontenerach biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *