Pluskwy domowe-wszystko co musisz wiedzieć

Pluskwy domowe-wszystko co musisz wiedzieć

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że pluskwy domowe zostały całkowicie wyeliminowane. Niestety, od pewnego czasu pojawiają się w naszych domach coraz częściej.Choć przyniesienie ich ze sobą z miejsca publicznego jest wyjątkowo łatwe, pozbycie się tych pasożytów może być naprawdę uciążliwym przedsięwzięciem. Jak rozpoznać pluskwy domowe i co zrobić, by się ich pozbyć? Mamy dla Ciebie kompleksowe kompendium wiedzy o pluskwach – wszystko co musisz wiedzieć, w jednym miejscu. 

Spis treści

Co to jest pluskwa domowa? 

Pluskwy domowe to pasożyty, które by przetrwać, żywią się krwią ludzi i zwierząt. Żerują okresowo, najczęściej w godzinach nocnych, przez resztę czasu chowając się w ciemnych zakamarkach. Pluskwy nie lubią słońca i światła, dlatego największą aktywność wykazują zazwyczaj w godzinach snu człowieka, od ok. 23:00 do 4:00 nad ranem. Pluskwy są niewielkie, ale bardzo wytrzymałe. Bez pożywienia mogą wytrzymać w stanie hibernacji niemal rok, a ich pancerz jest tak mocny, że bez problemu przetrwają nawet nadepnięcie buta czy ścisk ciężkim przedmiotem. 

Pluskwa łóżkowa i pluskwa domowa – czy jest jakaś różnica? 

Pluskwa domowa i pluskwa łóżkowa to wciąż ten sam pasożyt. Pluskwa łóżkowa (z ang. Bedbug) to zamienna nazwa dla pluskwy domowej. Wszystko za sprawą miejsca, w którym pluskwy żerują najczęściej, czyli łóżka i materaca. To właśnie tam najchętniej urządzają swoją kryjówkę i to tam się posilają – przyciąga ich ciepłota ludzkiego ciała, a po posiłku mogą znowu ukryć się w bezpiecznym miejscu. 

Jak wygląda pluskwa domowa?

Rozpoznanie pluskwy domowej wcale nie jest proste. To maleńkie, kilkumilimetrowe, płaskie robaczki, które często dla niewprawionego oka są po prostu…niewidoczne. Przed okresem żerowania pluskwy są owalne, po wypiciu ludzkiej krwi stają się wypukłe i brązowe, wyglądają podobnie do pestki jabłka. Jak duże są pluskwy? Dorosłe osobniki osiągają wielkość ok. 5-7 mm, młode są jeszcze mniejsze. Pluskwy domowe nie mają skrzydeł, nie mogą więc latać ani skakać. Poruszają się po powierzchni, a dzięki haczykom na trzech parach odnóży, bez problemu utrzymują się na materiale, tkaninie czy swojej ofierze w czasie posiłku. 

jak wygląda pluskwa domowa

Skąd biorą się pluskwy? 

Utarło się przekonanie, że pluskwy domowe żyją w brudzie i to właśnie w takich miejscach zalęgają się najchętniej. Nic bardziej mylnego! Pluskwy zdecydowanie wolą czyste przestrzenie, w których łatwiej jest się im poruszać i szybciej mogą zlokalizować miejsce żerowania czy ukryć się jeszcze zanim wstanie słońce. Zazwyczaj trudno jednoznacznie określić skąd wzięły się pluskwy w naszym domu, bo możliwości jest naprawdę wiele! Przez mobilność i łatwy dostęp do podróży, pluskwy domowe możemy znaleźć właściwie wszędzie, a przyniesienie ich ze sobą do domu jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Bardzo często zwabione ciepłem ludzkiego ciała kryją się w pozostawionym na hotelowej podłodze bagażu – i to nie tylko w samej walizce czy jej zawartości, ale nawet w okolicy zamków, zapięć czy kółek. 

Jak pluskwy dostają się do domu?

Najczęściej…dzięki nam. Zupełnie nieświadomi przenosimy je do własnego domu i to z miejsc, które wydawałyby się zupełnie bezpieczne. Tymczasem pluskwy możesz przynieść z: 

 • Transportu publicznego – pociągu, tramwaju, autobusu, a nawet taksówki 
 • Miejsca, w którym nocujesz – to może być akademik, młodzieżowy hostel, ale i elegancki hotel czy spa – jeśli jest tam łóżko i materac, mogą pojawić się i pluskwy 
 • Kina, teatru, poczekalni – wystarczy, że siedzenia są tapicerowane lub obite materiałem
 • Domu znajomych czy rodziny – pluskwy mogą uczepić się Twoich ubrań, a mieszkańcy mogą nawet nie wiedzieć, że mają z nimi problem 
 • Używanej odzieży – pluskwy mogą zagnieździć się w materiale i szybko rozprzestrzenić, jeśli ubranie nie zostanie odpowiednio wyczyszczone i wyprane 
 • Używanych mebli – tak jak w przypadku odzieży, pluskwy mogą spokojnie hibernować w zakamarkach używanych mebli, by później w Twoim mieszkaniu pojawiła się ich prawdziwa plaga 

Miejsca, w których pluskwy występują najczęściej 

Pluskwy lubią ciemne, ukryte zakamarki. To tam czują się najbezpieczniej i to tam najłatwiej im schować się przed ludzkim okiem. Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim domu zagnieździły się pluskwy lub przeciwnie – chcesz mieć pewność, że te pasożyty na pewno nie stanowią teraz Twojego problemu, są miejsca, w których warto rozpocząć poszukiwania. Zastanawiasz się, gdzie najczęściej chowają się pluskwy? 

 • W materacach i ramach łóżka 
 • W szparach i szczelinach 
 • Za listwami przypodłogowymi 
 • Pod tapetami i dywanami
 • W odzieży wierzchniej i meblach 
 • W okolicach szwów tapicerowanych mebli: kanap, krzeseł, foteli 
 • Ramach obrazów, luster, ramek na zdjęcia 
 • W żaluzjach, roletach, zasłonach 
 • Za obudową gniazdek elektrycznych, włączników światła, termostatów 

W tych miejscach nie znajdziesz pluskiew

Pluskwy występują w dość jasno określonych warunkach i miejscach, dzięki temu możemy nie tylko określić, gdzie należy szukać pluskiew domowych, ale też, gdzie nie warto zaglądać, bo i tak ich tam nie będzie. Pluskwy domowej nie znajdziesz: 

 • W szafie – pluskwy domowe nie są molami, jeśli znajdują się w ubraniach to w odzieży wierzchniej, ewentualnie w ubraniach „z drugiej ręki”, ale piorąc je w wysokiej temperaturze pozbywasz się pluskwy w każdym stadium rozwoju – obecność w szafie nie jest więc zbyt prawdopodobna;
 • W książkach – co prawda zdarza się, że pluskwy mogą zostawiać ślady na brzegach książek, ale zdecydowanie nie zakładają gniazda między ich stronami;
 • W kwiatach i doniczkach – to po prostu nie jest naturalne środowisko pluskwy i nie ma powodu, by miała się tam znaleźć; 
 • W urządzeniach elektrycznych, takich jak telewizory, laptopy, radio, lampy stojące, etc.; 

Pluskwy domowe – jest ich coraz więcej 

Od pewnego czasu notuje się zdecydowanie więcej przypadków odkrywania obecności pluskiew domowych. Wpływ ma na to kilka czynników: przede wszystkim teraz, kiedy podróże i przemieszczenie się są łatwiejsze niż kiedykolwiek, przenoszenie się pluskiew w miejsca na miejsce również jest zdecydowanie częstsze. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że udało się nieco znieść stygmatyzację obecności pluskiew domowych w naszych czterech ścianach.

Do niedawna ludzie niechętnie przyznawali się do tego problemu, bo utarło się błędne przekonanie, że pluskwy biorą się z brudu. Tymczasem, jak już wiesz, pluskwy domowe możesz przynieść ze sobą nawet z najdroższego, najbardziej luksusowego hotelu. Na szczęście coraz więcej osób decyduje się od razu zgłaszać do specjalistów, by nie tracić czasu na nieskuteczne metody walki z pluskwami domowymi. Według ankiet przeprowadzonych na największych portalach zrzeszających specjalistów z zakresu dezynsekcji, w ciągu ostatnich lat niemal 97% z nich miało do czynienia z pluskwami domowymi. 

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? 

Zazwyczaj o tym, że w domu zalęgły się pluskwy dowiadujemy się wtedy, kiedy ich obecność staje się naprawdę uciążliwa. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach często nie udaje nam się połączyć ze sobą faktów. Zresztą – pluskwy nie bardzo afiszują się ze swoją obecnością, zdecydowanie wolą pozostać w ukryciu. Zastanawiasz się jak znaleźć pluskwy w domu? Musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą świadczyć o tym, że masz problem z pluskwami: 

 • maleńkie krwawe plamki na materacu lub prześcieradle – to najczęściej ślady zostawione przez pluskwy w czasie posiłku lub wydalania, zazwyczaj występują w skupiskach; 
 • mdły, słodkawy zapach, którego źródła nie można zidentyfikować – oznacza to zazwyczaj, że pluskiew jest już naprawdę dużo i trzeba zacząć działać natychmiast; 
 • ukąszenia i ugryzienia na odsłoniętych częściach ciała – ręce, twarz, kark, szyja, plecy, nogi; 
 • żywe i martwe pluskwy, ich jajka lub pancerzyki

Jaja pluskwy – jak wyglądają? 

Jaja pluskwy są bardzo trudne do znalezienia, dlatego warto robić to przy pomocy lupy i latarki. Jajka są naprawdę maleńkie, w dodatku poza delikatnym perłowym odcieniem są właściwie przezroczyste, co dodatkowo utrudnia ich wykrycie. Dorosła samica składa dziennie przynajmniej kilka jaj – źródła mówią o liczbie wahającej się od 2 do nawet 12 jaj. Oznacza to, że każdego dnia populacja pluskiew w Twoim domu się powiększa i to w zastraszającym tempie. Samica składa jaja w trudno dostępnych miejscach, np. szwach materaca, ramach obrazów czy w listwach przypodłogowych, dodatkowo przytwierdzając je specjalną kleistą wydzieliną, dzięki czemu jaja nie odczepiają się od powierzchni. 

jak wyglądają jaja pluskwy

Cykl życia pluskwy domowej

Pluskwa domowa w ciągu swojego życia przechodzi przez 7 stadiów rozwoju: od jajka, przez larwę, do dorosłego osobnika. Jako larwa pasożyt nieustannie rośnie, do czasu aż osiągnie swój ostateczny rozmiar, czyli ok. 5-7 mm. Pluskwa w każdym stadium staje się coraz większa i coraz bardziej owalna, a jej kolor zmienia się z przezroczystego na brązowy i brunatny – wszystko za sprawą ilości wypitej krwi.

Pluskwa osiąga kolejne stadia rozwoju przez okres 21 dni, z czego przechodzi przez 5 różnych stadiów larwy – nim przejdzie do kolejnego zawsze musi się posilić. Cały „posiłek” pluskwy zajmuje jej zazwyczaj 10-15 minut, później chowa się do gniazda, gdzie trawi i składa jaja.

W cyklu życia samica składa średnio ponad 500 jaj. Dorosła pluskwa domowa żyje w dogodnych warunkach i stałej dostępności żywiciela około miesiąca, ale w stanie hibernacji może przetrwać o wiele dłużej. Choć większość źródeł podaje, że cykl hibernacji może trwać maksymalnie kilka miesięcy, najnowsze badania pokazują, że w skrajnych wypadkach pluskwa domowa może przetrwać bez pożywienia nawet rok lub dwa! 

Pluskwy na łóżku i materacu 

Chociaż pluskwy domowe występują w wielu trudno dostępnych miejscach, wiele z nich na gniazda wybiera sobie łóżko: materac, a szczególnie okolice szwu czy zamka, zagłówki, ramy łóżka i szczeliny w jego pobliżu. Dlaczego? To proste, stamtąd najbliżej mają do żywiciela, czyli człowieka, a kiedy się najedzą nie zawsze mają siłę, by ukryć się gdzieś daleko. Choć w ostateczności pluskwy mogą żywić się również krwią zwierząt, ta ludzka jest dla nich zdecydowanie bardziej przyciągająca. Za pomocą czułków umiejscowionych na czubku głowy pluskwy wyczuwają ciepłotę ludzkiego ciała i w ten sposób znajdują człowieka, który nieświadomy śpi we własnym łóżku. Pluskwy domowe w materacu są stosunkowo najłatwiejsze do odnalezienia – jeśli się żywią, na pewno zostawią po sobie maleńkie plamki krwi. 

pluskwy w materacu

Kiedy pluskwy są aktywne? 

Pluskwy domowe żerują w godzinach nocnych, w czasie, kiedy człowiek znajduje się zazwyczaj w najgłębszej fazie snu. To właśnie przez to często nawet nie zdajesz sobie sprawy, że właśnie gryzie Cię pluskwa. Dodatkowo, przed ugryzieniem pluskwy serwują substancję znieczulającą, która skutecznie łagodzi ból od ukąszenia – przynajmniej na początku. Dzięki czułkom pasożyty nie tylko wyczuwają miejsce, w którym leży żywiciel, ale też łatwo orientują się, że zapadł w głęboki sen – wszystko za sprawą temperatury ciała i miarowego oddechu. Pluskwy nie lubią słońca ani jasnych, otwartych przestrzeni, dlatego ze swoich kryjówek i gniazd wychodzą tylko nocą, by ponownie ukryć się jeszcze przed wschodem słońca. 

Czy pluskwy gryzą? 

Niestety, pluskwy domowe gryzą swojego żywiciela – zdarza się, że całkiem boleśnie. Identyfikacja ugryzienia nie zawsze jest jednak łatwa. Doświadczony dermatolog, a często nawet lekarz domowy są w stanie stwierdzić, że z dużym prawdopodobieństwem zmiana na skórze jest efektem pogryzienia przez pluskwę, jednak samodzielnie jest to niezwykle trudne. Ugryzienia pluskwy łatwo pomylić z ugryzieniami innych owadów, a często nawet ze zwykłą wysypką, dlatego zdarza się, że zanim człowiek zda sobie sprawę z obecności pluskiew, najpierw długo ignoruje najbardziej oczywisty z sygnałów. Ugryzienia objawiają się zazwyczaj jako czerwona kropka, pęcherzyk lub krostka i o ile nie są rozdrapane, znikają samoistnie po około tygodniu lub dwóch. 

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? 

Choć ślad po ugryzieniu może przyjmować różne formy i stany, jest wskazówka, która sprawia, że identyfikacja ugryzienia pluskwy jest możliwa. Pluskwy żerują w trybie trzech ugryzień – z angielskiego często określa się to mianem breakfast, lunch, dinner; Po ugryzieniu pluskwy na ciele najczęściej zauważysz więc trzy występujące blisko siebie ślady, przy czym jeden jest zazwyczaj zdecydowanie bardziej delikatny niż pozostałe. Oznacza to, że został zrobiony jako ostatni, kiedy pluskwa była już porządnie najedzona.  

Objawy ugryzienia pluskwy 

 • ugryzienia przez pluskwę mogą różnić się od siebie wielkością, kolorem czy stopniem zaczerwienienia; 
 • ugryzienia są bezbolesne – przed ugryzieniem pluskwa wstrzykuje do krwi substancję, która działa znieczulająco; 
 • ślady po ugryzieniach występują zazwyczaj w grupie – po trzy; 
 • ugryzienie może spowodować swędzenie i dyskomfort, a w niektórych przypadkach również reakcje alergiczne; 
 • pluskwy gryzą w odsłonięte i najlepiej nieowłosione części ciała, dlatego zdecydowanie częściej gryzą kobiety niż mężczyzn; 
 • jedna pluskwa żywi się krwią co kilka dni; 

  jak wygląda ugryzienie pluskwy

Ugryzienie pluskwy – czy jest groźne? 

Pluskwa jest pasożytem, który żywi się krwią, nic dziwnego więc, że wzbudza niepokój. Czy oprócz swędzenia i zaczerwienienia, ugryzienie pluskwy może grozić czymś jeszcze? Według badań przeprowadzonych przez naukowców, pluskwy mogą być nosicielami chorób lub czynników przyczyniających się do ich rozwoju, jednocześnie nie ma aktualnie żadnego dowodu, by mogły przenosić je na ludzi. Można więc uznać, że ugryzienie pluskwy nie jest dla człowieka niebezpieczne, choć nie ma jeszcze jednoznacznych badań, które mogą to potwierdzić. Co istotne, pluskwy nie gryzą osób chorujących na nowotwory, po chemioterapii, ale również tych pod wpływem alkoholu. 

Ugryzienie pluskwy u dziecka 

Kiedy w domu pojawiają się pluskwy, zazwyczaj gryzą wszystkich domowników, bez względu na wiek czy płeć, dlatego niestety, ugryzienia pluskwy pojawiają się również w przypadku dzieci. Wyglądają dokładnie tak samo, jak w przypadku osób dorosłych, jednak należy pamiętać, że przez mniej sprawny układ odpornościowy, u dzieci zdecydowanie częściej niż u osób dorosłych, po ugryzieniu może wystąpić nasilona reakcja alergiczna. 

Jak leczyć ugryzienie pluskwy? 

Jeśli zauważysz u siebie ślady ugryzienia, możesz zacząć działać od razu, dzięki czemu złagodzisz przykre objawy. Swędzenie po ugryzieniu jest zupełnie normalne i może mieć różne natężenie, zależnie od indywidualnej reakcji organizmu. Żeby przynieść sobie ulgę możesz stosować kremy i maści dostępne bez recepty, leki antyhistaminowe i chłodne kompresy.

Najważniejsze to powstrzymać się od drapania, bo tak podrażniona rana będzie goić się zdecydowanie dłużej, a w przypadku jej zakażenia niezbędne może być zastosowanie antybiotyku. Oczywiście w przypadku mocnej reakcji alergicznej należy skontaktować się z lekarzem, który zaplanuje dalszy proces leczenia. 

Czy pluskwy mogą ugryźć zwierzę domowe? 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Teoretycznie pluskwy domowe gryzą wszystkie ssaki zmiennocieplne więc również i zwierzęta domowe, takie jak psy i koty. Jednocześnie ulubionym żywicielem tych pasożytów jest człowiek. Zdarza się oczywiście, że pluskwy żerują również na zwierzętach, jednak najczęściej dochodzi do tego wtedy, kiedy nie mają możliwości żywić się krwią ludzi.

Jednym z powodów, dla których pluskwy nie są entuzjastami posilania się krwią zwierząt jest ich uporczywa sierść, która znacznie utrudnia wgryzienie się w ofiarę. Nawet w przypadku ludzi, pluskwy zdecydowanie wolą gryźć tam, gdzie skóra jest odsłonięta, ale też nie owłosiona. Warto jednak pamiętać, że chociaż pluskwy domowe niechętnie żerują na zwierzętach, bez problemu mogą przywędrować na nich do Twojego domu i założyć gniazdo w ciemnym, bezpiecznym zakamarku. 

Czy pluskwy żyją w ubraniach? 

Niestety tak. Idealnym środowiskiem dla pluskiew są zaciemnione, ukryte przed ludzkim wzrokiem miejsca, takie jak szpary między meblami, listwy, przestrzeń pod dywanami czy materace i łóżka, ale w poszukiwaniu kolejnego żywiciela pluskwy domowe mogą poruszać się wszędzie i przenosić się również na ubraniach. Tak naprawdę ubrania i inne materiały czy tkaniny są dla nich doskonałym miejscem do hibernacji, zanim trafią do domu, hotelu, a nawet przedszkola, w którym będą mogły założyć gniazdo i zacząć się rozmnażać. 

Pluskwy w sklepie z odzieżą – tylko używaną? 

Mogłoby wydawać się, że skoro już pluskwy mogą przeżyć na ubraniach, to będą to ubrania „z drugiej ręki”, przecież ktoś musiał mieć je na sobie, by przenieść na nie pluskwy. Nie mamy dobrych wiadomości – pluskwy bez trudu mogą znaleźć się również na nowych ubraniach w sieciówkach czy butikach. Jak sprawdzić czy pluskwy nie chowają się w ubraniach i nie przynieść ich ze sobą do domu? 

 • Przyjrzyj się czy na ubraniu nie ma żadnych nietypowych, niewielkich plam w odcieniu czerwieni i brązu – mogą to być ślady krwi, które świadczą o obecności pluskiew 
 • Obejrzyj ubranie z każdej strony zwracając szczególną uwagę na miejsca szwów i łączeń, szukaj maleńkich, przezroczystych, lepiących jajek lub pancerzyków
 • Mierząc ubrania w przymierzalni wieszaj je na przeznaczonych do tego haczykach, zamiast rzucać je na obite materiałem pufy czy fotele, które często można tam znaleźć 
 • Po zakupie od razu wrzuć ubranie do pralki, a później, jeśli tylko masz taką możliwość, do suszarki 
 • Wysuszone ubranie dokładnie wyprasuj żelazkiem lub parownicą – pluskwy nie lubią wysokich temperatur 

Czego nie lubią pluskwy? 

Te maleńkie robaczki są naprawdę wytrzymałe i niełatwo się ich pozbyć, jednak są również rzeczy, które potrafią je skutecznie odstraszyć – chociaż na chwilę. Istnieje przekonanie, że w walce z pluskwami skutecznym sposobem jest ocet i soda oczyszczona. Niestety, taka mieszanka na pluskwy nie zadziała wcale, za to na domowników na pewno. Ostry, gryzący zapach octu może powodować podrażnienia, a nawet prowadzić do uszkodzeń dróg oddechowych. Na szczęście istnieją bezpieczniejsze i bardziej przyjemne metody. Pluskwy domowe nie lubią niektórych zapachów, szczególnie mocno działa na nie mięta. Warto więc profilaktycznie zadbać o to, by w Twoim domu to właśnie ten zapach czuć było najmocniej, szczególnie w sypialni i okolicy łóżka. Pomoże Ci w tym roztwór z olejków eterycznych, który przygotujesz w kilka minut. 

Jak to zrobić? 

Do butelki z rozpylaczem wlej szklankę wody i dodaj kilka kropel naturalnego olejku eterycznego o wybranym zapachu. Wymieszaj i co wieczór pryskaj sypialnię lub cały dom. Zwróć szczególną uwagę na materace, ramę łóżka i jego zagłówek, dywany i tapety, ramy luster i obrazów, listwy przypodłogowe i inne miejsca, w których mogłyby zagnieździć się pluskwy. 

Jakiego zapachu nie lubią pluskwy? 

Pluskwy domowe najmocniej reagują na zapach mięty i podobno jest on dla nich, jak i dla większości szkodników, odpychający i skutecznie trzyma je z daleka. Jednak są też inne zapachy, które sprawdzają się, kiedy chcesz odstraszyć pluskwy i chronić przed nimi swój dom: 

 • Olejek z drzewa herbacianego 
 • Lawenda 
 • Cytrusy, przede wszystkim cytryna i pomarańcze 
 • Alkohol 
 • Cynamon i kardamon 
 • Papryka w proszku 

Możesz przygotować roztwór do pryskania powierzchni bazując na olejku eterycznym o dowolnym zapachu, jednak pamiętaj, że to tylko prewencja – jeśli w Twoim domu pojawią się pluskwy, nawet najmocniejsze olejki o zapachu mięty sobie z nimi nie poradzą. 

Jak nie przywieźć pluskwy z hotelu? 

Jak już wiesz, wbrew powszechnemu przekonaniu, pluskwy wcale nie biorą się z brudu i zdecydowanie bardziej wolą żyć w czystym środowisku. Dlatego możesz zetknąć się z nimi nie tylko w tanim motelu, którego wygląd czy higiena pozostawia wiele do życzenia, ale również w drogich hotelach i luksusowych pensjonatach.

Oczywiście wolimy wierzyć, że właściciele regularnie sprawdzają czystość pokoi również pod kątem obecności pluskiew, jednak nie zawsze tak się dzieje. Wielu specjalistów do spraw dezynsekcji przyznaje, że w swojej karierze przynajmniej raz musieli poradzić sobie z plagą pluskwy w hotelach, które powszechnie uchodziły za „nocleg z górnej półki”. Jak widać, pluskwy nie biorą jeńców i bez problemu zagnieżdżą się wszędzie tam, gdzie znajdą materac – bez względu na jego cenę czy jakość. 

Jak się zabezpieczyć? 

Wystarczy kilka prostych czynności, by zabezpieczyć się przed przywiezieniem z podróży nieproszonych gości: 

w hotelu zawsze sprawdzaj czy nie pojawiają się oczywiste ślady obecności pluskiew: drobne czerwone ślady na materacu czy pościeli, jajka lub dorosłe osobniki w okolicy ramy łóżka czy zagłówków lub innych tapicerowanych mebli; 

zajrzyj za ramy obrazów, luster i pod dywany: to zajmie tylko kilka minut, a może zaoszczędzić Ci później wielu problemów; 

nie kładź walizki na łóżku czy dywanie, wybieraj miejsca, które znajdują się wyżej, np. komody czy szafki. Możesz też użyć specjalnego pokrowca na bagaż, który będzie chronił Twoją walizkę przed ewentualnymi „pasażerami na gapę”. 

przed wniesieniem walizki do domu sprawdź, czy w widocznych miejscach nie pojawiły się pluskwy a później dokładnie ją odkurz – możesz użyć też parownicy do ubrań, wysoka temperatura skutecznie poradzi sobie z ewentualnymi larwami lub jajkami, których możesz nie zauważyć;

Jak długo żyją pluskwy domowe? 

Badania i źródła naukowe pokazują, że cykl życia pluskwy może się od siebie różnić – na długość życia pluskwy wpływa bowiem wiele czynników. Według ogólnych statystyk przyjmuje się, że pluskwy domowe mogą przeżyć bez jedzenia od trzech tygodni do nawet 400 dni, zależnie od tego w jakich warunkach się znajdują.

Największy wpływ na długość życia pluskwy ma temperatura, wilgotność powietrza i jej stadium rozwoju. Okazuje się, że dorosłe pluskwy mogą przeżyć bez pożywienia dłużej niż młodsze osobniki. W warunkach laboratoryjnych, przy założonej niskiej temperaturze, dorosłe osobniki były w stanie przeżyć ponad 400 dni. Warto mieć też na względzie, że pluskwy z każdym kolejnym pokoleniem przystosowują się do panujących warunków, przez co stają się bardziej odporne niż ich poprzednicy. 

Czy pluskwy przenoszą choroby? 

Teoretycznie jest to możliwe. Tak jak w przypadku wszystkich pasożytów i owadów żywiących się ludzką krwią, możliwe jest przenoszenie przez nie chorób zagrażających człowiekowi, m.in. przeniesienie wirusa zapalenia wątroby typu B nazywanego również HBV. Na razie jednak zagrożenie jest tylko teoretyczne, gdyż dotychczas przeprowadzone badania nie wykazały wystąpienia takich przypadków. Jak zaznaczają naukowcy, potrzebne będą kolejne, pogłębione badania w celu jednoznacznego wyeliminowania tej możliwości. Na razie przyjmuje się, że pluskwy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. 

Pluskwa domowa – jak się przenosi? 

Choć pluskwa jest tak mała, że ciężko dostrzec ją gołym okiem, jest też naprawdę sprytnym szkodnikiem, który doskonale wie, jak poradzić sobie w wielkim świecie. Pluskwa domowa potrafi hibernować i przeczekać czas, kiedy nie ma bezpośredniego dostępu do żywiciela. Kiedy jednak taki się pojawia, od razu przechodzi do wędrówki.

Pluskwa posiada trzy pary odnóży zakończonych haczykami, dzięki czemu bardzo mocno trzyma się wybranej powierzchni. Może przenosić się z miejsca na miejsce w ubraniach, meblach, materacach czy w bagażach. Czasem pluskwa może podróżować z nami przez wiele kilometrów, by później rozgościć się w naszym domu. 

Jak się pozbyć pluskwy domowej? 

Kiedy zauważysz, że masz problem z pluskwami domowymi, Twoim pierwszym (i zupełnie naturalnym!) odruchem będzie chęć jak najszybszego pozbycia się problemu. Świadomość, że w Twoim domu, a nawet łóżku, mieszkają insekty żywiąca się Twoją krwią, gdy śpisz jest co najmniej nieprzyjemna.

Nic dziwnego, że szukasz skutecznego rozwiązania, dzięki któremu znowu zaśniesz spokojnie we własnym domu. Niestety – walka z pluskwą domową nie jest ani prosta, ani szybka i często wymaga nawet kilku rund. Na szczęście nie jest to walka z góry skazana na porażkę! Istnieją zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby pozbycia się pluskwy domowej. 

Czy trzeba wyrzucić meble, materac, pościel? 

To pytanie, które pojawia się bardzo często. W końcu pluskwy są naprawdę uparte i nie tak łatwo się ich pozbyć. Zazwyczaj tak drastyczne metody nie są jednak konieczne, choć oczywiście zdarzają się przypadki, w których wyrzucenie ich „gniazda” jest najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem walki z plagą pluskiew domowych. Jednocześnie trudno wyobrazić sobie wyrzucenie całego wyposażenia domu czy zrywanie listew podłogowych – koszt byłby przecież ogromny, podobnie jak nakład pracy. Jeśli masz problem z pluskwami, warto spróbować innych metod, zanim zdecydujesz się na tak radykalne kroki. 

Domowe sposoby na pluskwy 

Masz w domu pluskwy? Jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić od razu, tak by zapobiec dalszemu rozmnażaniu się pasożytów. Wszystko to, na czym pojawiły się pluskwy włóż do worka na śmieci i szczelnie go zamknij, a następnie przerzuć zawartość od razu do pralki. Podobnie postępuj z pościelą, kocami, zasłonami, poduszkami, pluszowymi zabawkami, etc.

Koniecznie wypierz wszystko w temperaturze 60 stopni, a jeśli masz taką możliwość wysusz w suszarce bębnowej w wysokiej temperaturze – w ten sposób powinno Ci się udać zabić wszystkie pluskwy bez względu na stadium rozwoju. Wprowadź to jako powtarzalną czynność, by zapobiegać rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się pluskiew. Co jeszcze możesz zrobić? 

Odkurzanie 

Dokładnie poodkurzaj wszystkie pomieszczenia, ale i tapicerowane meble, np. krzesła czy kanapy i materace. Nie zapominaj o takich miejscach jak szczeliny między meblami, listwy przypodłogowe, krawędzie dywanu i przestrzeń pod dywanem, ramy obrazów, luster, etc. Dla większej dokładności użyj najwyższej mocy ssania i małej końcówki, która z większym prawdopodobieństwem wciągnie nawet mocno przyklejone do powierzchni jajka.

Jeśli masz odkurzacz z workiem, od razu po odkurzaniu worek włóż do szczelnie zamkniętej torby na śmieci i wyrzuć, aby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się plagi. W przypadku odkurzacza bezworkowego należy bardzo dokładnie wyczyścić jego środek używając specjalnych preparatów. 

Para wodna 

Pluskwy bardzo nie lubią wysokich temperatur – są dla nich zabójcze, zarówno dla dorosłych larw, jak i jajek. Dlatego miejsca, których nie możesz wyprać warto potraktować parownicą lub myjką parową. Para wodna skutecznie zwalcza pluskwy w każdym stadium. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie do takich miejsc jak materac, okolice łóżka czy pokój dziecięcy, gdzie nie koniecznie chcesz stosować mocne środki chemiczne. Wysokie ciśnienie sprawia, że nawet najmocniej przyczepione jajka, pluskwy oraz ich odchody zostają usunięte. Użycie pary wodnej wyparza, dezynfekuje i czyści powierzchnię w bezpieczny sposób. 

Wymrażanie 

Mniejsze przedmioty, które nie mogą być wyprane, ale mogą być na nich obecne pluskwy, warto włożyć w szczelnie zamknięte woreczki, np. strunowe i umieścić w zamrażarce. W temperaturze poniżej -20 stopni Celsjusza, zarówno larwy, jak i niewyklute jajka giną. To dobry sposób na zabezpieczenie dziecięcych zabawek, pluszaków i innych drobnych przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie te przedmioty muszą zostać w zamrażarce przynajmniej na 24h, jednak im dłużej – tym lepiej. 

Osłona na materac 

Jeżeli odkryjesz pluskwy i wyczyścisz już dokładnie materac, łóżko oraz jego okolice, warto zainwestować w specjalny pokrowiec, który powinien skutecznie poradzić sobie z tymi insektami, które mogły przeżyć. Jego powłoka odcina pluskwom możliwość przedostania się do żywiciela, a więc chroni też przed ugryzieniami, jednocześnie nie pozwalając pluskwom na osiedlenie się w materacu. 

Inne sposoby 

Wśród innych mechanicznych sposobów radzenia sobie z pluskwami w domu znajdują się: 

 • wytrzepanie takich rzeczy jak dywany, narzuty, koce, pościele, etc. na zewnątrz, co pozwoli na usunięcie dorosłych osobników, które mogły zamieszkiwać te przedmioty; 
 • działanie wysokiej temperatury: prasowanie klasycznym żelazkiem, namaczanie rzeczy we wrzątku, wygotowywanie ubrań oraz pościeli czy ręczników; 
 • zabezpieczenie wszystkich szczelin, pęknięć i dziur, w których pluskwy mogłyby założyć gniazdo i składać jaja; 

Naturalne sposoby na pozbycie się pluskwy 

Wiele osób zanim podejmie decyzję o wytoczeniu ciężkich dział przeciwko niechcianym lokatorom, próbuje pozbyć się ich prostymi, naturalnymi sposobami, bez używania środków chemicznych i owadobójczych. Jakie to sposoby? 

 • Soda oczyszczona – podobno rozsypanie sody oczyszczonej rozpuszcza twarde pancerzyki pluskiew, przez co nie są one w stanie dalej się rozmnażać; 
 • Ocet – działa podobnie jak soda oczyszczona, jednak jest to niebezpieczna metoda, która nie wykazuje specjalnej skuteczności; 
 • Nafta – jej zapach odstrasza pluskwy, jednak w żaden sposób nie pomaga w ich zwalczaniu; 
 • Olejek eukaliptusowy – pluskwy podobno nie lubią zapachu eukaliptusa, jednak nie jest to polecana metoda, nie wykazała się bowiem żadną skutecznością; 

Czy światło zabija pluskwy? 

Pluskwy to insekty, które nie lubią światła i zdecydowanie lepiej czują się w całkowitej ciemności, dlatego też żerują głównie w nocy, kiedy światło dnia ich nie dosięga. Podejrzewa się więc, że zapalenie światła również w nocy znacząco obniży ich aktywność, ale w żaden realny sposób nie pomoże ich zwalczać. Prawdopodobnie, jeśli pluskwa poczuje głód, będzie próbowała się posilić, nawet pomimo zapalonego światła. Nieco lepiej działa światło UV, które jest mocniejsze i może wyrządzić realną szkodę pluskwom, jednak jednocześnie nie jest ono bezpieczne dla ludzi, nie jest to więc sposób, który warto zastosować. 

 • Światło UV jest za to świetną metodą na szukanie obecności pluskwy domowej w okolicy łóżka czy materaca. Dzięki jego działaniu zdecydowanie łatwiej będzie Ci zauważyć ślady krwi czy odchodów na pościeli i materacu. 

Czy remont mieszkania wystarczy, aby pozbyć się pluskiew? 

Wiele osób myśli, że skoro pluskwy żyją w używanych meblach czy listwach przypodłogowych, generalny remont mieszkania pozwoli na całkowite pozbycie się problemu. Niestety – pluskwy, kiedy założą już swoje gniazdo, nie są zbyt chętne by je opuścić.

Jeśli w Twoim domu pojawiły się pluskwy i akurat planujesz remont, nie oznacza to, że pluskwy przestaną Cię męczyć. Być może przez kilka miesięcy przestaniesz je zauważać, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że na czas remontu zahibernują się w swoich kryjówkach, a kiedy wszystko wróci do normy znowu będą wyruszać na nocne łowy w Twoim łóżku. 

Czy warto używać parownicy, żeby pozbyć się pluskwy domowej? 

Zarówno tradycyjna parownica czy myjka ciśnieniowa przy odpowiednio wysokiej temperaturze pary wodnej i zastosowaniu odpowiednich technik, mogą skutecznie pomóc w walce z pluskwami domowymi. Stosowanie pary wodnej jako metody zwalczania pluskwy zalecane jest w każdym przypadku, w którym z jakiegoś powodu nie ma możliwości stosowania innych, mocniejszych środków. Są to np. szpitale i hospicja, pokoje dziecięce, łóżeczka niemowlęce, etc. Pluskwy i jaja giną w wysokich temperaturach, większość urządzeń wytwarza parę o temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza, przez co świetnie radzi sobie z dorosłymi pluskwami, larwami i jajami. 

Ważne!
Warto pamiętać, że ta metoda jest skuteczna wtedy, kiedy osoba przeprowadzająca proces robi to w sposób odpowiedni. Dla pełnej skuteczności należy dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie i przestrzenie skupiając się nie tylko na miejscach, w których znaleziono pluskwy, ale również wszędzie tam, gdzie potencjalnie mogą się one znajdować. Pluskwy wędrują w promieniu ok. 3 metrów od swojego gniazda. 

Dezynsekcja przy pluskwach 

Jak już wiesz, pluskwa to insekt, z którym wyjątkowo trudno walczyć. Często zdarza się, że domowe sposoby nie są wystarczające i nawet jeśli na krótki czas udaje się pozbyć niechcianych lokatorów, zazwyczaj wracają już po kilku tygodniach. Żeby uniknąć takiej sytuacji, a przy okazji zaoszczędzić sobie nie tylko czas, ale i nerwy, warto od razu skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się dezynsekcją. Technicy przeprowadzą wtedy kompleksową dezynsekcję, przez co masz pewność, że proces przebiegnie szybko i sprawnie, a przede wszystkim – skutecznie.

Jakie są metody dezynsekcji przy pluskwach? 

Istnieją różne metody walki z pluskwami. Wybór odpowiedniej metody zawsze zależy od indywidualnego przypadku: wielkości miejsca występowania pluskiew, środowiska, warunków, etc. Niektóre metody uznawane są za mniej lub bardziej skuteczne, ale w ich dobraniu najlepiej zdać się na doświadczenie firmy zajmującej się dezynsekcją. Jakie metody walki z pluskwami firmy stosują najczęściej? 

Oprysk ciśnieniowy 

Metoda polega na dokładnym, punktowym rozprowadzeniu specjalnie przygotowanego roztworu w miejscach, w których występują insekty – m.in. pluskwy. Ciecz to połączenie wody i środka owadobójczego o odpowiednio dobranym stężeniu. Kiedy oprysk wyschnie, na powierzchni zostają aktywne substancje owadobójcze zamknięte w biodegradowalnych mikrokapsułkach. Kiedy pluskwa dotknie kapsułki, substancja zacznie działać i zabije ją w przeciągu 3-8 godzin.

Jak pluskwa styka się z kapsułką? Wystarczy, że przez nią przejdzie lub przebiegnie, by środek owadobójczy z kapsułki przedostał się przez jej twardy pancerz. Co ważne, preparat działa od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy – zależnie od konkretnego środka owadobójczego i jego stężenia. Dzięki temu, nawet jeśli przy pierwszej fali dezynsekcji jakiemuś insektowi udało się uniknąć zetknięcia z opryskiem, w ciągu kolejnych tygodni na pewno do tego dojdzie. 

Zamgławianie ULV 

To metoda, która uznawana jest aktualnie za najbardziej skuteczną metodę walki z pluskwami. Zamgławianie ULV to działanie za pomocą generatora zimnej mgły. Powstająca mgła unosi się w powietrzu penetrując każdą szparę i szczelinę, przez co dosięga nawet do najbardziej ukrytych gniazd pasożytów. Wystarczy kilka godzin, by aktywna substancja owadobójcza zaczęła działać – realną różnicą w natężeniu występowania pluskiew zobaczysz już kolejnego dnia.

Warto podkreślić, że przy zastosowaniu metody zamgławiania, preparat nie tylko przenosi się poprzez maleńkie krople opadające na powierzchnię, ale również przez same pluskwy. Substancja osadza się na jej odnóżach i przenosi się jej śladem na inne insekty. W przypadku każdej z metod ważne jest używanie sprawdzonych środków – pluskwy są niezwykle „chemioodporne” i tylko naprawdę skuteczne mieszanki są w stanie sobie z nimi poradzić. 

Metoda gazowa 

Warto już na wstępie powiedzieć, że to niezalecana i niebezpieczna metoda, której nie stosują już profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją. Metody gazowej nie powinno rozważać się nigdy w przypadku budynków mieszkalnych, jest ona jednak zalecana do wykorzystania np.  w przypadku magazynów. Polega ona na „gazowaniu insektów” poprzez używanie niewidzialnego gazu, szkodliwych bomb na owady czy świec dymnych.

Sama metoda jest skuteczna, gaz bowiem radzi sobie z pluskwami w każdym stadium rozwoju, ale działa nie tylko na insekty – szkodzi również ludziom. Gaz wnika do dróg oddechowych człowieka powodując podrażnienia i prowadząc do wielu poważnych chorób lub powikłań. Co prawda po zastosowaniu metody gazowej należy opuścić mieszkanie na ok. 48-72h, następnie dodatkowo wietrząc pomieszczenia, jednak toksyczna substancja przenika przez wszystkie tkaniny i materiały. Oznacza to, że mimo wietrzenia, opary będą znajdowały się w kanapie, dywanach, zasłonach, etc., a Ty i Twoja rodzina będziecie wdychać je każdego dnia. 

Dlaczego metoda gazowa nie jest zalecana? 

Jak wspomnieliśmy, użycie metody gazowej w przypadku budynków mieszkalnych jest po prostu niebezpieczne dla zdrowia i życia mieszkańców. Metodę można stosować tylko w przypadku miejsc niezamieszkanych, takich jak magazyny, silosy, etc., gdzie toksyczna substancja nie będzie miała kontaktu z człowiekiem. Jeśli firma proponuje Ci dezynsekcję metodą gazową, to pierwszy i bardzo poważny znak ostrzegawczy, który powinien Cię zaniepokoić i skłonić do podjęcia współpracy z innymi specjalistami.

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji? 

Kiedy zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów, technicy opowiedzą Ci dokładnie jak przygotować się do dezynsekcji krok po kroku. Podpowiedzą też, co zrobić, żeby cały proces przebiegł sprawnie i możliwie jak najmniej problematycznie. Co ważne, przed dezynsekcją nie musisz wyrzucać pościeli czy mebli – w większości przypadków, nawet jeśli znajdują się na nich pluskwy, można je uratować. Co na pewno musisz zrobić zanim rozpocznie się dezynsekcja? 

 1. Dokładnie odkurz całe mieszkanie – pamiętaj o listwach przypodłogowych, wszelkich szparach i zakamarkach, ale też kanapach, krzesłach, materacach, etc. 
 2. Zdejmij ze ścian wszystkie ramki, obrazki, lustra
 3. Rzeczy ruchome takie jak ozdoby, zabawki, etc. należy umieścić w szczelnie zamkniętych workach, a po dezynsekcji wyprać w wysokiej temperaturze lub umyć w gorącej wodzie 
 4. Urządzenia AGD oraz inne cenne przedmioty zabezpieczyć folią 
 5. Odsunąć od ścian wszystkie meble – wystarczy na odległość kilkunastu centymetrów, tak by rozpylony środek mógł dotrzeć w każde miejsce 
 6. Wszystkie produkty spożywcze należy schować w szczelnie zamkniętych workach – najlepiej usunąć je z domu na czas dezynsekcji 
 7. Ubrania, koce, pościel – wszystko schowaj do szczelnie zamkniętego worka, wypierz w wysokiej temperaturze i wysusz w suszarce bębnowej 
 8. Jeśli masz zwierzęta usuń z domu ich miski, legowiska, klatkę – każdy z przedmiotów musi oczywiście zostać dokładnie wyczyszczony 

Samodzielne stosowanie środków chemicznych – czy warto korzystać z produktów dostępnych w sklepach? 

Środki do dezynsekcji jakie można znaleźć w supermarketach i innych ogólnodostępnych sklepach, to zazwyczaj tanie zamienniki profesjonalnych środków owadobójczych. Te środki nie są nieskuteczne, jednak w większości przypadków po prostu nie działają tak jak powinny.

Pluskwy bardzo szybko uodparniają się na środki chemiczne, dlatego w ramach dezynsekcji zazwyczaj stosuje się połączenie kilku preparatów z inną substancją czynną. W przypadku środków dostępnych w sklepach trzeba byłoby kupić przynajmniej trzy różne środki, co oznacza potrójny wydatek. Dodatkowo, środki skuteczne są tylko wtedy, kiedy zostaną odpowiednio użyte – a proces dezynsekcji nie jest wcale prosty.  

Co robić po dezynsekcji? 

W zależności od tego, jaka metoda zostanie zastosowana, postępowanie po dezynsekcji może się nieco różnić. Po skończonym zabiegu, pracownicy firmy przeprowadzą Cię przez cały proces i dokładnie omówią z Tobą kolejne kroki. Po standardowej dezynsekcji przy pomocy zamgławiania ULV należy: 

 • zamknąć szczelnie okna i nie wchodzić do domu przynajmniej przez 2 godziny;
 • dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia przynajmniej przez godzinę;
 • umyć wodą z detergentem, np. płynem do naczyń wszystkie powierzchnie, które mogą mieć później styczność z jedzeniem: blaty, stoły, zlew, szafki kuchenne; 
 • jeśli jakieś produkty spożywcze nie zostały zabezpieczone przed dezynsekcją, wyrzucić je do śmieci w szczelnie zamkniętym foliowym worku; 
 • wszystkie przedmioty codziennego użytku, które nie były odpowiednio zabezpieczone dokładnie umyć gorącą wodą z detergentem;
 • na kanapę, sofę i fotele położyć narzutę, aby nie mieć bezpośredniej styczności z rozpylonym środkiem;
 • nie odkurzać, nie myć podłogi ani nie czyścić innych powierzchni przez okres kilku dni – dokładny czas wskaże Ci pracownik firmy zajmującej się dezynsekcją, zazwyczaj jest to ok. 10 dni; 

Metody zintegrowane – czy to sposób na walkę z pluskwami? 

Pluskwy są naprawdę trudnym przeciwnikiem i kiedy już się pojawią, wcale nie tak łatwo jest się ich pozbyć. Dlatego najbardziej skutecznym sposobem na walkę z nimi jest użycie metod zintegrowanych. Polega to na łączeniu ze sobą różnych, skutecznych metod walki z pluskwami dla zmaksymalizowania efektu i bardziej efektywnego zabiegu dezynsekcji.

Firmy, które skutecznie zwalczają pluskwy stosują różne kombinacje metod, zależnie od danego przypadku. Warto pamiętać, że żeby rozwiązać problem z pluskwami trzeba pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale też jajek, które często są oporne na działanie środków chemicznych. Przez to, że zazwyczaj znajdują się w bardzo trudno dostępnych miejscach, wiele środków po prostu do nich nie dociera. Najpopularniejszą z metod zintegrowanych jest połączenie środków chemicznych, które skutecznie zabijają dorosłe pluskwy i profesjonalnej parownicy – wysoka temperatura pomaga pozbyć się jaj i larw. 

Czy wystarczy jeden zabieg, by pozbyć się pluskiew? 

Jeżeli jakaś firma deklaruje, że wystarczy jeden zabieg i problem z pluskwami zniknie na zawsze – najprawdopodobniej kłamie. Pluskwy szybko wytwarzają odporność na środki chemiczne, ukrywają się w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach, rozmnażają się w zastraszającym tempie. To wszystko sprawia, że walka z pluskwami jest bardzo trudna i by była skuteczna, wymaga czasu i cierpliwości.

Profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją stawiają mocny nacisk na zróżnicowanie używanych środków, tak by pluskwy nie zdołały się na nie uodpornić. Dla pełnej skuteczności zabieg odpluskwiania powinien być powtórzony po okresie 14-21 dni. Powtórzenie zabiegu w ciągu dwóch do trzech tygodni pozwala przerwać cykl rozrodczy pluskiew. 

Dlaczego odpluskwianie nie działa? 

Zdarza się, że pomimo prób i stosowania różnych sposobów odpluskwianie nie działa, a insekty wciąż spędzają Ci sen z powiek. Jeśli masz za sobą kilka prób pozbycia się tych pasożytów, ale wciąż budzisz się ze śladami ugryzień pluskwy, jedno jest pewne – Twoje sposoby nie zadziałały. Dlaczego odpluskwianie czasami nie działa? Oto kilka z powodów: 

 • stosujesz nieskuteczne, domowe sposoby: niestety, naturalne olejki, soda oczyszczona czy nafta mogą odstraszać pluskwy, jednak nie sprawią, że problem zniknie; 
 • wybierasz niewłaściwe preparaty: środki dostępne w sklepach są zazwyczaj zdecydowanie mniej skuteczne niż te, których używają profesjonaliści. Dodatkowo, pluskwy w każdym pokoleniu uodparniają się na działanie składników środków, których używasz. Używanie tylko jednego środka na pluskwy jest więc zupełnie nieskuteczne;
 • nie przygotowujesz się do zabiegu odpluskwiania: zanim firma zajmie się dezynsekcją, musisz krok po kroku przygotować się do zabiegu według zaleceń. Jeśli tego nie zrobisz, cały zabieg może po prostu nie zadziałać; 
 • wykonujesz zabieg odpluskwiania tylko raz: nawet najlepiej przeprowadzony zabieg nie przyniesie pożądanego efektu, jeśli nie zostanie powtórzony. Środki chemiczne działają kontaktowo – likwidują osobniki, które wychodzą z kryjówki, jednak nie likwidują jaj. Bez powtórzenia zabiegu po fazie wyklucia kolejnych pluskiew, ich cykl rozrodczy nie zostanie przerwany i problem powróci. 

Ekologiczne usuwanie pluskiew 

Wiele osób boi się stosowania chemicznych środków owadobójczych do walki z pluskwami domowymi. Nic dziwnego, szczególnie kiedy w domu są np. małe dzieci. Czy jednak ekologiczne zwalczanie pluskiew domowych jest w ogóle możliwe? Zdania są podzielone, a o skuteczności takiego zabiegu każdy musi przekonać się samodzielnie. Większość firm zajmujących się dezynsekcją odradza stosowanie ekologicznych metod walki z pluskwami, takich jak: 

 • wymrażanie za pomocą ciekłego azotu – suchy lód jest niebezpieczny dla człowieka i w kontakcie ze skórą prowadzi do martwicy tkanek; 
 • wygrzewanie mieszkania z użyciem pieców grzewczych – wysoka temperatura może prowadzić do poważnych zniszczeń, szczególnie narażone są sprzęty RTV i AGD. 

Stosowanie tych metod jest więc nie tylko nieskuteczne, ale może być też niebezpieczne. Wiele firm, nawet po zastosowaniu wymrażania czy wygrzewania, decyduje się na dodatkowe użycie jednej z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod walki z pluskwami, zamgławiania ULV. Jednak do tego konieczne jest użycie środków chemicznych. Wprawdzie na rynku pojawiły się niedawno preparaty do zamgławiania o naturalnym składzie, nie ma jednak jeszcze wystarczająco informacji, by móc jednoznacznie potwierdzić skuteczność ich działania. 

Czy można ochronić się przed pluskwami?

Jak wiesz, przyniesienie ze sobą pluskwy nie jest wcale trudne – w przeciwieństwie do pozbycia się jej ze swojego domu. Na szczęście są sposoby, które pozwolą Ci lepiej zabezpieczyć się przed inwazją pluskiew domowych. Wystarczy, że na co dzień będziesz robić kilka prostych rzeczy: 

 • po każdym powrocie z wakacji i wyjazdów dokładnie wytrzep i odkurz walizki – najlepiej zanim jeszcze wniesiesz je do domu
 • regularnie sprawdzaj pościel, prześcieradło i materac – szukaj niewielkich, brunatnoczerwonych plamek krwi
 • sprawdzaj miejsca, w których mogą występować pluskwy, by wykluczyć ich obecność 
 • podróżując nigdy nie zostawiaj walizki na podłodze hotelu lub pensjonatu – najbezpieczniej jest zostawić ją w łazience lub w specjalnej plastikowej torbie
 • jeśli kupujesz meble z drugiej ręki, przed wniesieniem ich do domu dokładnie sprawdź czy nie ma w nich śladów obecności pluskiew

Fakty i statystki – tego możesz nie wiedzieć o pluskwach! 

 • Każdego roku firmy zajmujące się dezynsekcją otrzymują coraz więcej zgłoszeń odnośnie do obecności pluskiew – najwięcej osób zgłasza się latem, co jest ściśle powiązane z faktem, że wtedy podróżujemy częściej, a przeniesienie pluskiew jest zdecydowanie łatwiejsze; 
 • Pluskwy łatwo pomylić z innymi insektami, najczęściej mylone są z wszami lub karaluchami;
 • Najczęściej pluskwy występują w domach i mieszkaniach, jednak niemal równie często pojawiają się w hotelach czy pensjonatach – nawet tych 5-cio gwiazdkowych! 
 • Chociaż najczęściej pluskwy pojawiają się w dość oczywistych miejscach, zdarza się, że można je znaleźć np. w pluszowych zabawkach czy materiałowych kloszach lampek nocnych; 
 • Jedna pluskwa w ciągu całego cyklu życia może znieść nawet do 500 jaj. 
 • Pluskwa może spożyć krew w ilości 7 razy większej niż jej waga, jednocześnie bez pożywienia bez trudu przeżywa kilka, a nawet kilkanaście miesięcy; 

Pluskwy domowe – mity 

Na temat pluskiew domowych, ich cyklu życia, występowania i zwalczania, krąży wiele mitów, które często sprawiają, że walka z pluskwami jest długa, wyczerpująca, kosztowna, a przy tym…nieskuteczna. Oto najczęściej powtarzane mity na temat pluskiew domowych: 

 1. Pluskwy domowe biorą się z brudu 

To mit, który słyszał chyba każdy z nas, jednocześnie bardzo długo uważany był za prawdę. Dziś wiemy już, że jest zupełnie odwrotnie – pluskwy zdecydowanie wolą czyste środowisko, bo wtedy łatwiej jest się im poruszać i przemieszczać w poszukiwaniu żywiciela. Pluskwy mogą występować zarówno w starych, opuszczonych mieszkaniach, jak i drogich luksusowych hotelach. 

 1. Pluskwy są niewidoczne gołym okiem

To oczywiście nieprawda. Chociaż jaja są maleńkie i mają perłowy odcień, przez co trudno je dostrzec, dorosłe pluskwy osiągają rozmiar ok. 5-7mm, a kształtem przypominają pestkę od jabłka. Dorosłe osobniki, szczególnie kiedy są najedzone, mają brązowy lub ciemnobrunatny kolor, dlatego dość łatwo jest je wtedy dostrzec. 

 1. Wystarczy wyrzucić materac i łóżko, by pozbyć się pluskiew

Niestety, to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Fakt, pluskwy najczęściej występują w materacach i okolicach łóżka, bo tam mają najbliżej do żywiciela. Jednak to wcale nie oznacza, że wyrzucenie łóżka i materaca rozwiąże problem. Pluskwy oddalają się średnio na odległość ok. 3 metrów od swojego gniazda, co oznacza, że mogą ukrywać się też w innych zakamarkach Twojego domu. 

 1. Pluskwy znikają po jednym zabiegu

Chociaż zdarzają się jeszcze firmy, które próbują w ten sposób przyciągnąć swoich klientów, to nieprawda. Potrzebne są przynajmniej dwa zabiegi profesjonalnego odpluskwiania w odstępnie 14-21 dni, żeby skutecznie przerwać cykl rozrodczy pluskwy i pozbyć się jej z domu. 

 1. Ugryzienia pluskiew są niebezpieczne 

Na szczęście nie. Pluskwy nie przenoszą chorób i nie niosą ze sobą realnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jednak ugryzienia pluskwy są nieprzyjemne, powodują zaczerwienienie i swędzenie, a w niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, mogą prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. 

Podsumowanie – 10 najczęściej zadawanych pytań o pluskwy domowe 

Teraz wiesz już, że pluskwy to insekty, które potrafią uprzykrzyć życie człowiekowi, a ich przeniesienie nie jest wcale tak trudne, jak mogło Ci się wcześniej wydawać. Dodatkowo, mogą pojawić się wszędzie, bez względu na status materialny czy czystość pomieszczenia. Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze małe podsumowanie – odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań o pluskwy domowe!  

 1. Jak wygląda pluskwa? 

Dorosła pluskwa ma ok. 5 mm. Jest brązowa, owalna i kształtem przypomina pestkę od jabłka. Nie posiada skrzydeł, więc nie umie latać, nie umie też skakać. Ma jednak trzy pary odnóży zakończonych małymi „haczykami” za pomocą których sprawnie może się przemieszczać wczepiając się np. w materiał okrycia wierzchniego, obicie foteli, bagaż podróżny, etc. 

 1. Skąd biorą się pluskwy? 

Pluskwy mogą pojawić się w domu z wielu źródeł. Możesz przenieść pluskwy z domu przyjaciół, którzy borykają się z tym problemem (i nawet o tym nie wiedzą!), z hotelu lub pensjonatu, komunikacji miejskiej czy samolotu. Mogą też przywędrować z gośćmi, w meblach lub ubraniach z drugiej ręki, a nawet od sąsiadów. 

 1. Jak wygląda ugryzienie pluskwy? 

Ugryzienie pluskwy może przypominać ugryzienia innych owadów, dlatego nie zawsze łatwo jest je rozpoznać. Najczęściej objawia się w postaci zaczerwienienia i bąbla lub pęcherzyka, przez co wygląda trochę jak ugryzienie komara. Tym co pozwala zidentyfikować ugryzienie pluskwy jest fakt, że ślady występują zazwyczaj potrójnie, z czego jeden jest zdecydowanie mniej widoczny niż dwa pozostałe. Na szczęście ugryzienia pluskwy nie są niebezpieczne, a insekty nie przenoszą chorób. 

 1. Czy pluskwy pojawiają się z brudu? 

Nie. Pluskwy nie mają nic wspólnego z brudem i to nie brak higieny powoduje ich pojawienie się. Uznaje się nawet, że pluskwy zdecydowanie częściej pojawiają się w „czystych” domach, bo tam żerowanie na człowieku i powrót do kryjówki są łatwiejsze. Ci uciążliwi lokatorzy mogą zagnieździć się zarówno w starym budownictwie, jak i w nowym apartamencie. 

 1. Gdzie najczęściej występują pluskwy? 

Pluskwy mogą pojawiać się w mniej lub bardziej oczywistych miejscach, jednak najczęściej ich obecność można zauważyć: w szwach materaca, w okolicach łóżka i jego wezgłowia, w listwach przypodłogowych, pod dywanem lub wykładziną i tapetą, na ramach obrazów i luster, na półkach oraz we wszelkich szczelinach. 

 1. Czy domowe sposoby na pluskwy są skuteczne? 

Niestety nie. Domowe sposoby na pluskwy mogą je wprawdzie odstraszać czy powstrzymać ich podchodzenie np. do łóżka (choć kiedy są naprawdę głodne, nawet one mogą zawieźć), ale nie istnieje domowa metoda, która pozwoliłaby na ich skuteczną eliminację. 

 1. Czy pluskwy w domu oznaczają, że trzeba wyrzucić meble? 

Chociaż pluskwy są trudne do zwalczenia, ich obecność nie oznacza konieczności wyrzucania mebli i generalnego remontu. Zazwyczaj profesjonalna dezynsekcja wystarczy. Oczywiście zdarzają się również skrajne przypadki, w których pozbycie się materaca czy łóżka jest najlepszym rozwiązaniem, jednak zdarza się to naprawdę rzadko. 

 1. Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy? 

Wbrew pozorom wcale nie łatwo jest ustalić, że mamy w domu problem z pluskwami. Jeśli jednak podejrzewasz, że może tak być, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów: maleńkie, czerwone lub brązowe plamki na prześcieradle i materacu; ślady ugryzień na ciele domowników; słodkawy lekko mdły zapach; obecność dorosłych osobników i jaj. 

 1. Czy dezynsekcja jest skuteczna? 

Jeśli zostanie przeprowadzona przez profesjonalna firmę, która użyje odpowiedniej metody i skutecznych środków, a następnie powtórzy zabieg po ok. 14-21 dni, Twój problem z pluskwami powinien się skończyć. 

 1. Jak ochronić się przed pluskwami? 

Nie istnieje jeden, skuteczny sposób, którzy pozwoli ochronić się przed pluskwami. Warto jednak pilnować małych rzeczy, które znacząco zminimalizują ryzyko ich wystąpienia w Twoim domu. To przede wszystkim: odkurzanie walizek po powrocie z podróży, regularne sprawdzanie materaca, łóżka i szczelin między listwami, by wykluczyć obecność pluskiew, dokładna inspekcja mebli z drugiej ręki, szczególnie tych tapicerowanych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *