Jak usunąć sierść psa lub kota z kanapy, dywanu, ubrania? Tylko sprawdzone sposoby.

Jak usunąć sierść psa lub kota z kanapy, dywanu, ubrania? Tylko sprawdzone sposoby.

Czy wiesz, że dorosły pies ma średnio od 1000 do 9000 włosów na centymetr kwadratowy  ciała? Dla porównania: człowiek ma na głowie od 175 do 350 włosów na centymetr kwadratowy.Trudno się więc dziwić, dlaczego czworonożni przyjaciele tracą na raz tyle sierści – zwłaszcza przy jej zmianie.

Sierść psa lub kota jest wszechobecna. Znajduje się na podłodze, meblach, kanapie, dywanach, wykładzinie, ubraniach. Jak więc usunąć sierść z kanapy, dywanu, ubrania?

W tym artykule omówimy sposoby radzenia sobie z psią lub kocią sierścią, która jak magnes przylega do tapicerki, dywanów, ubrań.


Na początek zadbaj o to, aby sierści w domu było jak najmniej.


Jak zminimalizować ilość sierści w domu? 

Po pierwsze, aby pies nie roznosił po całym mieszkaniu sierści, powinno się każdego dnia wyczesywać starą sierść specjalną rękawicą lub szczotką przeznaczoną do usuwania psiej sierści.

Im częściej będziesz szczotkował sierść psa, tym mniej sierści twój pupil będzie gubił w mieszkaniu. Stosując codzienną pielęgnację sierści, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony pozbędziesz się starej sierści i zminimalizujesz jej ilość w mieszkaniu, a z drugiej strony zadbasz o sierść swojego psa i zafundujesz mu relaksacyjny masaż.

usuwanie sierści z kanapy

Po drugie systematycznie odkurzaj podłogi w domu, mieszkaniu. Jak często odkurzać mieszkanie? Każdego dnia, a jeśli masz wiele zwierząt lub dużego psa, który gubi sporo sierści, to może zajść potrzeba, aby odkurzać podłogi kilka razy dziennie.

Świetnie sprawdzi się, odkurzasz kolumnowy, bezprzewodowy. Z jednej strony nie obciążasz kręgosłupa, a z drugiej strony nie musisz rozwijać i ciągnąć za sobą kabli, przedłużaczy itd.
Usuwanie sierści z podłogi takim odkurzaczem przebiega szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zakup robota sprzątającego, który sam będzie odkurzać Twoje mieszkanie w czasie kiedy Ty odpoczywasz, albo jesteś w pracy. Moi klienci bardzo chwalą sobie tego typu rozwiązania i jeszcze nie spotkałem się z negatywną opinią na temat takiego robota sprzątającego.

usuwanie sierści psa

Jak usunąć sierść z dywanu, wykładziny?

Chociaż stosując się do powyższych rad, w znacznym stopniu zminimalizujesz ilość sierści w mieszkaniu, to jednak są miejsca, które szczególnie przyciągają sierść i trudno jest się jej pozbyć.
Do takich miejsc należą dywany i wykładziny dywanowe.

Zwykły domowy odkurzacz może sobie nie poradzić z sierścią na dywanach. Można jednak zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza, która ma specjalne tworzywo w postaci pasków gumowych. Pod wpływem powietrza paski w końcówce szybko się obracają, uderzając w dywan i wytrzepując sierść, która następnie jest wciągana przez odkurzacz. 

jak usunąć sierść z tapicerki

Jeśli masz sporo dywanów lub większe powierzchnie wykładzinowe, to dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup odkurzacza z elektroszczotką, która obraca się z bardzo dużą prędkością, zbierając sierść, włosy, nitki oraz inne luźne zabrudzenia. Taki odkurzacz jest o wiele skuteczniejszy od wspomnianej końcówki do odkurzacza, ponieważ szczotki są twarde i z większą siłą oddziałują na dywan.

Wybór na rynku jest naprawdę spory, począwszy od domowych rozwiązań, a skończywszy na profesjonalnych odkurzaczach, które są wykorzystywane przez firmy sprzątające. Przedział cenowy również jest bardzo rozpięty, bo oscyluje w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Alternatywą jest ręczny sprzęt do usuwania sierści w postaci szczotek gumowych lub zbieraków do sierści. Ceny takich narzędzi wąchają się w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Szczotki gumowe są dostępne w wersji do tapicerki i do dywanów na regulowanym kiju. Stosując szczotkę gumową, tworzy się ładunek elektrostatyczny, który przyciąga sierść  i skutecznie ją usuwa.

Jak usunąć sierść z kanapy, sofy, fotela?

Tapicerka meblowa to również miejsce, gdzie bardzo często gromadzi się sierść, zwłaszcza jeśli pies lubi wskakiwać na kanapę. Koty również przechadzają się po naszych meblach, zostawiając sierść na kanapie, sofie czy fotelach.

Jak skutecznie usunąć sierść z tapicerki meblowej?

Sposobów na usunięcie sierści z kanapy jest kilka, a jednym z nich jest systematyczne odkurzanie tapicerki odkurzaczem ze wspomnianą końcówką (turbo szczotką). Aby, jednak odnieść zamierzony efekt należy się uzbroić w cierpliwość. Odkurzanie powinno przebiegać powoli miejsce po miejscu, tak długo, aż sierść zostanie całkowicie usunięta.

Innym rozwiązaniem może się okazać użycie szczotki gumowej do usuwania sierści. Należy małymi fragmentami ściągać, wyczesywać sierść z kanapy, a następnie użyć odkurzacza, aby pozbyć się wyczesanej sierści.

Na podobnej zasadzie działa gumowa rękawica, która jest przeznaczona do usuwania sierści. Klienci bardzo często korzystają z tego narzędzia i bardzo sobie chwalą efekty, jakie osiągają przy usuwaniu sierści.

Nieco innym i chyba najtańszym narzędziem jest ręczna metalowa golarka do tekstyliów. Jest to narzędzie, które kosztuje kilka złotych, a świetnie radzi sobie nie tylko z sierścią, ale również ze zmechaceniami materiału. Używając tego narzędzia, należy zachować ostrożność i umiejętnie się z nim obchodzić, ponieważ przy delikatnych materiałach może zaciągać nitki.

Wskazówka.

Jeśli chcesz jak najdłużej zachować tapicerkę meblową w dobrej kondycji i ułatwić sobie sprzątanie mieszkania, to możesz rozważyć zakup lub uszycie narzut, pokrowców na meble z ekoskóry. Z takiego materiału wystarczy ściągnąć sierść za pomocą wilgotnej ściereczki, zachowując tapicerkę kanapy wolną od sierści.

Jak usunąć sierść z tapicerki samochodowej?

jak usunąć sierść z kanapy w samochodzie

Nasi czworonożni przyjaciele towarzyszą nam nie tylko w domu, ale również w podróży samochodem. Zabieramy je do weterynarza, na zakupy, na wczasy itd.
Dlatego tapicerka w naszym samochodzie również jest narażona na sierść zwierząt, zwłaszcza psa. 

Jeśli pies często z nami podróżuje, to sierść znajduje się dosłownie wszędzie – na przednich fotelach, bagażniku, tylnej kanapie i podłodze. 

Tapicerka samochodowa ma gładką fakturę, dlatego usuwanie sierści z samochodu jest o wiele łatwiejsze niż z kanapy w domu. Jeśli chodzi o sposoby usuwania sierści z tapicerki samochodowej, to przy siedzeniach często sprawdzi się zwykły odkurzacz, a jeśli chodzi o bagażnik czy podłogę, to najlepiej sprawdza się golarka do tekstyliów lub ewentualnie gumowa rękawica do sierści.

Jak usunąć sierść z ubrań?

Skoro sierść zwierząt znajduje się na tapicerce meblowej, to siłą rzeczy również nasze ubrania będą pokryte sierścią, zwłaszcza jeśli kochamy przytulać się do swojego psa lub kota. Widać je zwłaszcza na ciemnych ubraniach.

Usunięcie sierści z ubrań nie jest prostą sprawą, ponieważ raczej nie użyjemy odkurzacza jak w przypadku mebli, czy dywanów. Zostają nam inne dostępne metody usuwania sierści z ubrań.


O to one:

  1. Podczas prania zastosuj specjalne kulki, które wyłapują sierść z ubrań. Kulki są często nazywane anty kłaczkami i są wielokrotnego użytku. Ilość kulek powinno się dostosować do ilości prania, tak aby mogły się swobodnie przemieszczać podczas prania.
    Po praniu należy je wyczyścić z sierści i kłaczków.
  2. Jeśli masz automatyczną  suszarkę do ubrań, to wykorzystaj ją i pozwól, aby ubrania suszyły się przynajmniej przez 5 minut. W ten sposób sierść dostanie się do filtra, który następnie należy wyczyścić.
  3. Aby, usunąć sierść z ubrania możesz również użyć szczotki do sierści z taśmą klejącą, która zbiera sierść z powierzchni ubrań.
  4. Rękawica gumowa to również gadżet, który sprawdzi się przy usuwaniu sierści z ubrań.
  5. Płaszcze i inne grube tekstylia można czyścić wspomnianą już golarką do tekstyliów, zachowując ostrożność, aby nie zaciągnąć materiału.

Jak usunąć sierść psa z pościeli?

Jeśli nie masz serca, aby wygonić swojego pupila z łóżka, to musisz liczyć się z tym, że pies będzie zostawiał niemałą ilość sierści, którą z pościeli bardzo trudno usunąć. Na co dzień można się wspomagać rolką z taśmą samoprzylepną, która zbiera sierść z powierzchni pościeli. Wcześniej zbierz, ile się da odkurzaczem, a następnie użyj rolki.

Niektórzy wspomagają się również rękawicą gumową, którą wcześniej delikatnie zwilżają wodą.

To tyle jeśli chodzi o codzienną walkę z psią sierścią na pościeli. Dodatkowo pościel należy systematycznie (dość często) prać wykorzystując płyny antystatyczne i wspomniane wcześniej kulki do prania. Kulki są oblepione w rzepy, które wyłapują sierść i włosy z pościeli.

Możesz również po praniu użyć suszarki (jeśli posiadasz), która pozbędzie się resztek sierści, która trafi do filtra w suszarce.

Podsumowanie

Jak mogłeś przeczytać w tym artykule istnieje wiele sposobów na to jak pozbyć się sierści z kanapy, dywanu, ubrania. Moi klienci korzystają z tych wszystkich sposobów i są bardziej lub mniej zadowoleni z poszczególnych metod. 

Która jest najlepsza?

Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która sprawdzi się w każdym przypadku. Przy tapicerce sprawdzi się metoda x a przy dywanach, czy ubraniach metoda y. Jednak ten artykuł podsuwa pomysły, które zostały przetestowane przez moich klientów i się sprawdzają.

Nie mniej usuwanie sierści z mebli, dywanów, ubrań, czy pościeli to czasochłonne zajęcie, które wymaga cierpliwości i zaangażowania.

Jeśli masz również problem z usuwaniem sierści, to napisz komentarz. Może podzielisz się sposobami, które nie działają lub masz jeszcze jakieś fajne i skuteczne pomysły na to jak poradzić sobie z sierścią w domu? Koniecznie podziel się tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *