,

Ile trwa pranie średniej wielkości kanapy? Jak wycenić taką usługę?

Ile trwa pranie średniej wielkości kanapy? Jak wycenić taką usługę?

Jeśli zadasz to pytanie na forum lub grupie fejsbukowej, to otrzymasz naprawdę różne odpowiedzi odnośnie zarówno czasu pracy jak i wyceny usługi.Są osoby, które ogarniają taką kanapę w godzinę i takie, które będą czyścić tapicerkę pół dnia, bo i takie informacje docierały do mnie od moich klientów.

Z czego wynikają te rozbieżności? 

Jeśli chodzi o czas czyszczenia kanapy, to jest on uzależniony od wielu czynników takich jak np. doświadczenie osoby wykonującej usługę, sprzęt, na jakim pracuje, chemia jakiej używa, dobrej organizacji pracy, stopnia zabrudzenia kanapy, naszej kondycji, od tego czy pracujemy w pojedynkę, czy może mamy pomocnika, materiału, jaki czyścimy, itp.

Im szybciej wykonamy usługę, tym więcej zarobimy nie tylko w przeliczeniu na kwotę za jedną roboczogodzinę, ale również jesteśmy w stanie wykonać więcej usług w ciągu jednego dnia roboczego, co bezpośrednio przekłada się na nasze zarobki.

Proste liczenie. Jeśli średnia stawka za wypranie kanapy wynosi 250 zł, a ty potrzebujesz 3 godzin na wykonanie usługi, to jesteś w stanie w ciągu 8 godzin wykonać dwie takie usługi, a co za tym idzie, zarobisz 500 zł.

Jeśli natomiast będziesz wyrabiał się w dwie godziny, to wykonasz takich usług cztery i twoje zarobki wzrosną do 1000 zł.

Tak więc czas, w jakim jesteś w stanie wykonać jedną usługę, w znacznym stopniu przekłada się na twoje zarobki.

Co do wyceny usługi wyprania kanapy, to również są dość duże rozbieżności na rynku. Za tą samą kanapę jedna firma policzy sobie 150 zł, a inna 400 zł. 

Skąd tak duże różnice w wycenie usług?

Powody są różne, ale najczęściej zależą one od mentalności i przekonań osoby, która czyści tapicerkę. Wiele osób zwyczajnie uważa, że klienci w ich okolicy nie zapłacą więcej niż np. 150 – 200 zł za kanapę i tym przekonaniem kierują się przy wycenie usług.

Jeśli ktoś nie radzi sobie z pozyskiwaniem zleceń, to również będzie wychodził z założenia, że trzeba brać co jest za niskie stawki i nie wybrzydzać.

Tymczasem są osoby, które sobie świetnie radzą na tym samym rynku i liczą czasami dwu, a nawet trzykrotnie więcej niż tańsza konkurencja.

Inna sprawa, że istnieje również szara strefa i usługi świadczą osoby, które nie płacą podatków, składek na ZUS i nie ponoszą innych opłat związanych z prowadzeniem działalności. Takie osoby często zaniżają stawki, bo i tak im się to opłaca.

Jednak z moich doświadczeń wynika, że zawsze znajdą się klienci, którzy są skłonni więcej zapłacić za dobrze wykonaną usługę. Kwestia odpowiedniej reklamy i marketingu.

Jak ja wyceniam usługi czyszczenia tapicerki?

Kalkulując wykonanie usługi, biorę przede wszystkim czas, jaki będę musiał poświęcić na wyczyszczenie tapicerki. Jak już wcześniej wspomniałem, czas potrzebny do wykonania usługi w dużym stopniu wpływa na wysokość moich zarobków.

Biorę również pod uwagę budowę mebla, stopień zabrudzenia, rodzaj materiału, gabaryty.

Aby dobrze sobie poukładać pracę i z góry wycenić usługę, to zawsze proszę klienta o zdjęcia mebli, które są do czyszczenia. Klienci nigdy nie mają z tym problemu. Oczywiście czasami zdążają się klienci w podeszłym wieku, którzy nie ogarniają tematu i mają problem z wysłaniem zdjęć. Wtedy wypytuję o wszystkie szczegóły i podaję orientacyjną cenę.

Po niżej wrzucam kilka zdjęć z ostatnio wykonanych usług wraz z ich wyceną i czasem wykonania usługi.

Przeczytaj również artykuł – Jak wygląda mój dzień pracy, oraz jak wyceniam usługi.

To nie duża kanapa rogowa, której wypranie zajęło mi 45 minut. Dodam, że kanapa była wcześniej odkurzona przez klienta, a więc nie musiałem zaczynać usługi od okurzania, dzięki czemu zyskałem jakieś 10 – 15 minut.
jaka cena prania kanapy

Wypranie tej kanapy wyceniłem na kwotę 240 zł. Klientka dorzuciła 10 zł napiwku i finalnie zarobiłem na tym zleceniu 250 zł.

Kolejna ostatnio wykonana usługa, to czyszczenie kanapy, 5 poduch i 4 puf. Wykonanie tej usługi zajęło mi 1 godzinę i 50  minut. Usługę wykonywałem w pojedynkę. Na tapicerce nie było jakoś dużo widocznych plam czy zabrudzeń, które wymagałyby poświęcenia sporej ilości czasu.
jaka cenią prania kanapy

Wartość tej usługi – 450 zł. Ponieważ klienci mocno się targowali, tapicerka nie była mocno brudna i czyszczenie przebiegało szybko i sprawnie, to zszedłem do 390 zł.

Powiem szczerze, że bardzo rzadko schodzę z ceny. Z reguły klienci się nie targują, bo cena jest z góry ustalana telefonicznie, ale czasami zdarzy się klient, który na miejscu próbuje coś jeszcze utargować. Wychodzę z założenia, że jeśli jest to jeden klient na stu, to mogę zejść nie co z ceny.

Kolejna usługa, jaką wykonałem, to było pranie kanapy posikanej przez dziecko. Usługę wykonywałem u mojej stałej klientki. Chodziło o dość drogą pikowaną kanapę, która nie miała nawet roku. Kanapa nie była duża, ale czyszczenie powierzchni pikowanej zabiera nie co więcej czasu, niż czyszczenie prostej powierzchni. Trzeba również bardziej uważać, aby nie uszkodzić kanapy.
usuwanie zapachu moczu z kanapy

Czyszczenie tej kanapy wyceniłem na 300 zł + 60 zł neutralizacja zapachu. Usługa zajęła mi 50 minut. Tak więc finalnie w ciągu niecałej godziny zarobiłem 360 zł.

Podsumowanie

Podsumowując, wykonałem 3 usługi w ciągu 3 godzin i 40 minut. Na dojazdy poświęciłem 1 godzinę i 30 minut, co daje łączny czas pracy 5 godzin i 10 minut.

Zarobiłem w tym czasie 1000 zł, a więc wychodzi 200 zł za godzinę pracy łącznie z dojazdami. Średnia wartość jednej usługi to ponad 330 zł.

Jak więc łatwo policzyć, w ciągu 8 godzin pracy można wyciągnąć 1600 zł pod warunkiem, że potrafisz zadbać o taką ilość zleceń. Oczywiście są to kwoty przed odjęciem wszystkich kosztów takich jak podatki, paliwo, środki, itp.

Jeśli chodzi o koszty związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności, to napiszę o tym osobny artykuł, bo jest to dość obszerny temat.

Faktem jest jednak to, że pracując nawet tylko 5 godzin dziennie, można zarobić na całkiem przyzwoite życie. Jeśli zaczniesz pracę o 8.00 rano, to o 13.00 masz koniec pracy i cały dzień dla siebie. Pracując 20 dni w miesiącu, generujesz dochody rzędu 20 000 zł.

Daj znać czy tego rodzaju artykuły są dla Ciebie wartościowe 🙂 Jeśli masz jakieś pytania, spostrzeżenia lub własne doświadczenia w tym temacie, to daj znać w komentarzu.

2 Odpowiedzi
    1. Zgadza się, moje. Dzięki za czujność 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *